• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Розвиток економічного співробітництва – пріоритет головування України в СНД у 2014 році
Опубліковано 07 лютого 2014 року о 16:59

Республіка Кіпр на даний час є повноправним членом чисельних міжнародних організацій, зокрема ООН, Ради Європи та ОБСЄ. Ще з більшою кількістю міжнародних організацій та їх державами-учасницями Республікою Кіпр підтримуються партнерські відносини. Однією з таких організацій є Співдружність Незалежних Держав (СНД), територія якої знаходиться на двох частинах світу – Європі та Азії. Досить лише згадати те, що за даними Статистичної служби Кіпру, в період з січня по жовтень 2013 року загальний рівень зовнішньої торгівлі Республіки Кіпр з країнами-членами цієї організації склав понад 136 млн. євро. За тією ж інформацією, понад 500 тис. туристів походженням з країн-членів СНД відвідали Республіку Кіпр лише протягом 2012 р.

В якості міжнародної регіональної організації СНД було створено 8 грудня 1991 р. з основною метою – розвиток співробітництва країн її учасниць в політичній, економічній, екологічній, гуманітарній, культурній та інших сферах, забезпечення прав та основних свобод людини у відповідності з загальновизнаними принципами та нормами міжнародного права, а також сприяння міжнародному миру та безпеці. На даний час повноправними учасницями СНД є 9 країн пострадянського простору, а саме: Азербайджанська Республіка, Республіка Вірменія, Республіка Білорусь, Республіка Казахстан, Киргизька Республіка, Республіка Молдова, Російська Федерація, Республіка Таджикистан, Республіка Узбекистан, а також  Туркменістан та Україна, які мають статус спостерігачів цієї організації. За оцінками ООН, чисельність населення країн-учасниць СНД станом на середину 2013 року складала 278 млн. осіб, в той час як територія організації нараховувала 22 036 тис. кв. км (для порівняння: в Європейському Союзі, територія якого складає 4 381 тис. кв. км, на даний час проживає 505 млн. осіб). Частка країн СНД у світових запасах нафти становить 23-24%, газу - 35%, вугілля - 22%, заліза - 36%, хрому - 9%, марганцю - 34-35%, нікелю - 22%, свинцю і цинку - по 20%. За запасами алмазів, золота, срібла, титану і ряду інших корисних копалини країни СНД займають 1-3 місце в світі.

Відповідно до рішення Ради глав держав СНД від 25 жовтня 2013 року, головування в цій важливій міжнародній організації починаючи з 1 січня 2014 року перейшло до України.Протягом цього року Україна також буде головувати в Раді глав держав СНД, Раді глав урядів СНД, Раді міністрів закордонних справ, Економічній раді та низці інших органів.

Слід зазначити, що одним з головних пріоритетів українського головування в СНД повинен стати розвиток торговельно-економічного співробітництва, яке має ґрунтуватися на положеннях Договору про зону вільної торгівлі СНД та принципах Світової організації торгівлі. Протягом головування Україна прагнутиме сформувати всі необхідні умови длязабезпечення рівноправної конкуренції, захисту прав власника та інвестора, зняти штучні бар'єри, які ще мають місце і перешкоджають торговельній та інноваційній співпраці. Значна увага приділятиметься створенню механізму розгляду спірних питань у торгівлі  з використанням міжнародних норм і принципів. Зусилля України також будуть спрямовані на підготовку до підписання важливих угод про транзит трубопровідним транспортом, про торгівлю послугами та протоколу про поетапне скасування експортного мита.

Водночас, найважливішим аспектом взаємодії в рамках СНД Україна вважає енергетичну сферу - розвиток співробітництва з питань транспортування енергоресурсів, забезпечення надійності їх поставок, вироблення зрозумілих і чітких принципів діяльності держав - учасниць на ринку енергоносіїв, енергозбереження та відновлюваної енергетики, налагодження системного діалогу між Електроенергетичною радою СНД і ЄС.

Особлива увага приділятиметься Україною, як головуючою державою, культурно-гуманітарному співробітництву, зокрема подальшому розвитку СНД як універсального майданчика для міжкультурного діалогу та гуманітарної взаємодії.

На особливу зацікавленість з боку Республіки Кіпр заслуговує реалізація Україною наступного пріоритету – відзначення Року туризму в СНД та реалізації Стратегії розвитку співробітництва держав - учасниць СНД в галузі туризму на період до 2020 року.

В контексті забезпечення ефективного головування України в СНД вже виконаний  значний обсяг роботи, результатом якої стало затвердження 9 січня 2014 року Кабінетом Міністрів України «Плану заходів щодо забезпечення головування України в СНД у 2014 році», положення якого передбачають проведення в Україні таких важливих  заходів, як засідання Ради глав держав СНД (жовтень 2014 р.), Ради глав урядів СНД (травень 2014 р.), Ради міністрів закордонних справ (жовтень 2014 р.), Економічної ради СНД (вересень 2014 р.) тощо.

Підсумовуючи вищевикладене та з урахуванням євроінтеграційного поступу України можливо ствердно відповісти на запитання стосовно готовності України в якості Голови СНД у 2014 році виконувати роль своєрідного містка на шляху до подальшого активного розвитку взаємовигідних економічних, політичних та культурних відносин між країнами-членами цієї організації та країнами-членами ЄС та Республікою Кіпр зокрема.

Газета "Політіс" від 07.02.2014 року, Борис Гуменюк

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux