Географічне положення: Розташована на Кримському півострові, у південній частині України. На заході і півдні омивається водами Чорного, на сході – Азовського морів. Річки Криму маловодні; найважливіші – Чорна, Бельбек, Кача, Альма, Салгир. На річці Салгир розташоване Сімферопольське водосховище. У північній частині півострова – Північно-Кримський канал, вода в який надходить із Дніпра. Є кілька великих солоних озер – Сакське, Акташське, Тобечицьке, Чокрацьке, Красне, Айгульське та ін.
Площа: 27 тис. кв. км.
Населення: 2135 тис. осіб, щільність - 82 особи на 1 кв. км.
Обласний центр: м. Сімферополь.
Адміністративно- територіальий розподіл: 14 районів.
Влада: представницьким органом Автономної Республіки Крим є Верховна рада Автономної Республіки Крим. ВР АРК у межах своїх повноважень приймає рішення та ухвалює постанови, які є обов'язковими для виконання в АР Крим. Урядом АРК є Рада міністрів Автономної Республіки Крим. Голова Ради міністрів АРК призначається на посаду і звільняється з посади Верховною Радою АРК за погодженням із Президентом України. Повноваження, порядок формування і діяльності Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим визначаються Конституцією України і законами України, нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим з питань, віднесених до її компетенції. Правосуддя в Автономній Республіці Крим здійснюється судами, що належать до єдиної системи судів України.
Клімат: у північній частині Криму помірно теплий. Зима м’яка, літо спекотне. Середня температура липня +24°C, січня +1,5°C. На південному березі Криму клімат середземноморський: дуже тепле літо і м’яка зима. Середня температура липня +25°C, січня +4°C.
Природно-рекреаційний потенціал: у горах (особливо на північних схилах) – ліси дубові, букові, буково-грабові, подекуди – соснові. На південному березі рослинність середземноморського типу, чисельні парки декоративних дерев і чагарників, сади, виноградники, тютюнові плантації. Рекреаційний комплекс Криму нині охоплює 632 підприємства відпочинку та лікування. Санаторії зосереджені здебільшого на Південному березі Криму та в Євпаторії. Водночас у Південно-Східному Криму розташована велика кількість пансіонатів, а в гірському Криму розвинута мережа турбаз. Курортні ресурси півострова унікальні, оскільки тут, крім сприятливих кліматичних умов та багатої природи, є лікувальні мінеральні води та грязі.
Кримський півострів вирізняється різноманітністю природних ландшафтів. Північну його частинузаймає степ; південні райони - покриті лісами Кримські гори. Гірська система протягнулася трьома пасмами від Севастополя до Феодосії. Найбільші висоти – у межах Головного, або Південного, пасма. Тут знаходиться найвища гірська вершина Кримського півострова - гора Роман-Кош (1545 м).
Транспортна мережа: основні залізничні вузли – Сімферополь, Севастополь, Джанкой, Красноперекопськ, Феодосія, Керч, Чонгар. Розвинений автомобільний транспорт. Діє унікальна гірська тролейбусна лінія Сімферополь – Алушта – Ялта. Важливу роль відіграє каботажне та міжнародне мореплавство. Провідними морськими портами є Севастополь, Феодосія, Керч, Ялта. У Сімферополі – великий міжнародний аеропорт, що зв’язує центр автономії з містами України та зарубіжжям.
Промисловість: у структурі промислового виробництва найбільшу питому вагу мають харчова, хімічна і нафтохімічна галузі, машинобудування та металообробка, паливна промисловість. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів складає 60%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебуває 291 промислове підприємство, функціонує 1002 малих промислових підприємства.
Сільське господарство: основними галузями рослинництва є вирощування зернових, овочівництво, садівництво, виноградарство; тваринництва - молочне скотарство, птахівництво, вівчарство.
Історико-культурний потенціал: Кримський республіканський краєзнавчий музей, Сімферопольський художній музей, Лівадійський музей-палац, будинок-музей А.П.Чехова. Кримськотатарський музей мистецтв, Бахчисарайський державний історико-культурний заповідник.
В Криму 3820 пам’яток історії та культури. Багато пам’яток архітектури, яким характерне змішання стилів Близького Сходу, Візантії, Вірменії.
Сімферополь – столиця АР Крим. Важливий транспортний вузол (дві залізничні лінії, п’ять автошляхів, великий аеропорт). На території сучасного Сімферополя у ІІІ ст. до н.е. – ІV ст. н.е. знаходилася столиця Скіфської держави – Неаполь Скіфський. Серед визначних пам’яток – парк “Салгірка” (ХVІІІ ст.); Український музичний, Кримськотатарський музично-драматичний, Ляльковий театр і філармонія; Кримський краєзнавчий і художній музеї.
Над Алупкою височіє одна з найпривабливіших гір Криму – Ай-Петрі. У місті розташований один з найкращих палаців і парків України – Палац Воронцова і парк 1830–1846 рр.
У Бахчисараї збереглися Ханський палац (ХVІ–ХVІІІ ст.), в приміщенні палацу – Бахчисарайський історико-археологічний музей. Успенський печерний монастир (VІІ–ХІХ ст.), у комплексі монастиря – вирубана в скелі Успенська церква VІІІ ст., при дорозі Чуфут-Кале. Мечеть Тохталі-Джамі 1707 року. Фортеця і печерне місто “Чуфут-Кале” (Х–ХVІІІ ст.).
Ялта із сусідніми селищами і містами є найбільшим всесвітньо відомим курортом Криму. Туристів приваблюють ”Ластівчине гніздо” 1911–12рр.; Вірменська церква 1909–17рр.; палац 1831–36рр.; Полукоровський пагорб – місце поховання визначних діячів історії і культури; палацовий комплекс ХІХ–ХХ ст. у Лівадії на схилі гори Могабі.
Феодосія заснована в VІ ст. до н.е. Найцікавіші об’єкти туризму – Вірменська церква Св. Архангелів Михаїла і Гавриїла (1408р.); Генуезька фортеця (ХІV ст.); Міська фортеця (ХІV ст.).
Сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначені відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованими внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Населення: 1772,0 тис.осіб.
Площа: 26,5 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Вінниця.
Географічне положення: область розташована в лісостеповій зоні центральної частини Правобережної України, у межах Подільської та Придніпровської височин.
Клімат: помірно континентальний з м’якою зимою та теплим літом. Середня температура січня -4°C, липня +20°C.
Природно-рекреаційний потенціал: в області 320 територій та об’єктів природно-заповідного фонду. На базі радонових і мінеральних вод, родовищ лікувального торфу створено курорти.
Адміністративно-територіальний розподіл: 27 районів.
Влада: органами державної виконавчої влади у Вінницькій області та в районах є відповідно обласні та районні державні адміністрації, які очолюють голови цих адміністрацій, призначення на посади яких здійснює Президент України. Державна адміністрація захищає права і законні інтереси громадян, забезпечує комплексний соціально-економічний розвиток території та реалізацію державної політики у визначених законодавством сферах управління.
Органами місцевого самоврядування є сільські, селищні, міські ради, що обираються громадянами, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Керівництво Вінницької облдержадміністрації: голова облдержадміністрації; перший заступник голови облдержадміністрації та п’ять заступників першого заступника голови облдержадміністрації.
Транспортна мережа: Основні залізничні вузли - Козятин, Жмеринка, Вінниця, Вапнярка, Калинівка, Рудниця. Розвинений автотранспорт. По річках здійснюється вантажно-пасажирське судноплавство. Центр області пов’язаний авіалініями з іншими великими містами України.
Економічний потенціал: Вінниччина - край індустрії і високомеханізованого сільського господарства, з помітною науково-виробничою і мінерально-сировинною базою. У її надрах понад 1100 родовищ і покладів 30 видів різних корисних копалин, десятки родовищ торфу, а також унікальні поклади граніту і каоліну, гранату і флюориту. Розроблено і діють в області ряд цілющих джерел мінеральної, а також радонової води в м. Хмільнику. Маючи такі неоціненні запаси мінеральних ресурсів, Вінниччина може незабаром зайняти провідні позиції по експорті їхній у країни СНД, а також на світовий ринок.
На Вінниччину приходиться 12,7% чисельності промислово-виробничого потенціалу України, 2% вартості основних виробничих фондів і 2,6% випуску промислової продукції.
На Вінниччині 39 цукрових заводів, 13 спиртозаводів. Створено непогану базу з переробки насіння соняшнику, круп'яних культур. З валового виробництва цукру і зерна Вінниччина займає 1 місце в країні і тому має реальні можливості стати незабаром головним постачальником цієї продукції в країни СНД і далекого зарубіжжя.
Могутня науково-виробнича сфера характеризується наявністю в області технічного і медичного університетів, педагогічного і сільськогосподарського інститутів, інституту регіональної економіки і керування і філії Київського торгово-економічного університету.
Історико-культурний потенціал: загальна кількість пам’яток історії, археології, містобудування і архітектури, монументального мистецтва в області – 2204. Найцікавіші об’єкти туризму: музей-садиба М.І.Пирогова; літературно-меморіальний музей М.М.Коцюбинського; дерев’яні церкви Миколи (1746р.) і Юрія (1726р.); комплекс монастирських будівель ХVII–XVIII ст.; Меморіальний комплекс Слави (1958р.); пам’ятник М.І. Пирогову (1971р.); Меморіальний комплекс-музей Д.К.Заболотного; залишки замку в Шаргороді (ХVI ст.); культові споруди ХVI–ХIХ ст. у Шаргороді, Браїлові, Немирові, Вінниці, Могилеві-Подільському; палаци – у Тульчині (XVIII–ХIХ ст.), Немирові (ХIХ ст.), Мурованих Курилівцях (1805р.); літературно-меморіальні музеї Марка Вовчка та М.О.Некрасова у Немирові; музей М.Д.Леонтовича у м. Тульчині; Меморіальний комплекс на честь воїнів-визволителів і воїнів-земляків у смт Тиврів (1978р.).
Контактна інформація
Вінницька обласна державна адміністрація
21100, м. Вінниця, вул. Соборна, 70
Тел.: +380 (432) 32 25 35, 32 35 35
E-mail: [email protected]
Населення: 1млн. 26 тис. чол.
Площа: 20,2 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Луцьк.
Географічне положення: область розташована на північному заході України в межах Поліської низовини та Волинської височини, у зонах мішаних лісів і лісостеповій.
Клімат: помірно континентальний. Середня температура січня -4°C, липня +17°C.
Природно-рекреаційний потенціал: багатство Волині – озера (понад 220), найбільші з яких – Світязь, Пулемецьке, Турське, Лука. На Волині протікає 130 річок загальною протяжністю понад 3000 км. Ліси займають 649,1 тис га. В області 209 територій і об’єктів природно-заповідного фонду, зокрема Шацький природний національний парк (32515 га), 74 заказники, 107 пам’яток природи, 22 заповідних урочища, 5 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва місцевого значення, ботанічний сад Волинського державного університету.
Адміністративно-територіальний розподіл: 16 районів.
Влада: керівництво Волинської облдержадміністрації очолює голова, якому підпорядковується перший заступник голови облдержадміністрації та п'ять заступників голови облдержадміністрації.
Транспортна мережа: найбільший залізничний вузол – Ковель. По р. Стир здійснюється судноплавство місцевого значення. У Луцьку є аеропорт.
Економічний потенціал: у складі промислового комплексу більше десяти важливих галузей сучасної індустрії. На 158 промислових підприємствах області виробляють підшипники, прилади, засоби автоматизації, спеціальне технологічне обладнання, автомобілі, машини для тваринництва і кормовиробництва, синтетичну шкіру, вироби з пластмас, поліетиленову плівку, м’які покрівельні матеріали, лінолеум, картон, збірний залізобетон, пиломатеріали, цеглу, меблі, взуття, шовкові тканини, швейні вироби, цукор-пісок, м’ясо, тваринне масло, цільномолочну продукцію, ковбасні вироби, консерви, борошно, кондитерські та хлібобулочні вироби.
Сільське господарство спеціалізується на виробництві картоплі, цукрових буряків, зернових культур, м’ясомолочної продукції. Сільські товаровиробники підтримують економічні зв'язки з країнами СНД, Східної та Західної Європи, куди експортується м'ясо і м’ясопродукти, цукор, сухе молоко, казеїн, тваринне масло, інша продукція аграрного сектору. У Волинському науково-виробничому селекційному центрі «Зоря» (Ковельський район) виведена волинська м’ясна порода. Створено новий сорт озимого жита «Паллада» з потенційною врожайністю 55-60 центнерів з гектара.
Виробнича інфраструктура області представлена різними видами транспорту, зв'язку, об'єктами інженерного та енергетичного забезпечення, шляховим господарством.
Історико-культурний потенціал: загальна кількість пам’яток історії, археології, містобудування і архітектури, монументального мистецтва – 837. На базі історико-культурного та архітектурного потенціалу створено Луцький державний історико-архітектурний заповідник. Найцікавішими є пам’ятки архітектури й археології періоду Київської Русі, зокрема Успенський собор (1160р.) у Володимирі-Волинському, Верхній замок ХІІІ–ХІV ст. у Луцьку, залишки храмів і житлових будівель (Х–ХІV ст.), фортечних валів (ХІІ–ХІІІ ст.), Георгіївська церква 1264 р. у Любомлі, Васильківська церква ХІІІ–ХІV ст. у Володимирі-Волинському, Покровська ХV ст. і Хрестовоздвиженська 1619 р., монастир єзуїтів 1539–1610 рр. і монастир тритаріїв 1729 р., Троїцький собор 1755–55 рр. у Луцьку; замок і Луцька брама 1630 р. в смт Олиці; залишки стін Нижнього замку ХІV–ХVІІ ст.; будинок Пузини ХVІ–ХVІІІ ст.
У музеях зберігається понад 200 тис. пам’яток матеріальної та духовної культури краю.
Контактна інформація
Волинська обласна державна адміністрація
м. Луцьк, Київський майдан, 9
Тел.: +380 (332) 72 90 10
факс: +380 (332) 72 93 22
E-mail: [email protected]
Населення: 3560,0 тис.осіб (7,5% населення України).
Площа: 31,9 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Дніпро.
Географічне положення: розташована в південно-східній частині України на берегах середньої течії Дніпра. Головна річка – Дніпро, що перетинає область із північного заходу на південний схід і ділить її на майже рівні частини.
Клімат: помірно континентальний, літо тепле, зима не дуже холодна. Середня температура липня +23°C, січня –5,5°C. Середньорічна кількість опадів – 400–490 мм, максимум – восени у вигляді дощу.
Природно-рекреаційний потенціал: багата флора (понад 1700 видів) і фауна (понад 7500 видів). 114 природно-заповідних об’єктів загальною площею близько 26 тис. га. Солоний лиман – рівнинний грязьовий і бальнеологічний курорт степової зони, розташований за 20 км від м.Дніпро. Лікувальні природні ресурси – грязь і ропа лиману, а також питна вода, що після промислового розливу використовується як столова та лікувальна під назвою «Знаменська».
Адміністративно-територіальний розподіл: 22 райони.
Влада: керівництво Дніпропетровської обласної державної адміністрації складається з голови, двох перших заступників голови та дев'яти заступників голови. Згідно з Законом України про місцеві державні адміністрації, склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих держадміністрацій. У межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих держадміністрацій, голови визначають їх структуру.
Транспортна мережа: має розгалужену транспортну мережу. Залізниці – найвантажонапруженіші в Україні. Практично всі населені пункти області зв’язані автомобільними дорогами. Дніпро з’єднаний авіалініями з усіма великими містами України і з чималою кількістю закордонних країн. Важливе значення має вантажно-пасажирське судноплавство по Дніпру та в нижній течії р. Самара.
Економічний потенціал: дуже потужний промисловий потенціал, який характеризується високим рівнем розвитку важкої індустрії. У регіоні діють 712 основних промислових підприємств двадцяти основних видів економічної діяльності, на яких працюють 473,4 тис. осіб. На Дніпропетровщині виробляється 16,9% усієї промислової продукції України. За цим показником область посідає друге місце по Україні.
Культура і традиції: Дніпро – великий індустріальний, науковий та культурний центр України з населенням понад 1 млн. осіб. Довгий час місто було закритим для іноземців з огляду на розміщені тут важливі військові об'єкти. У Дніпрі вироблялися радянські крилаті ракети СС-20.
Найвідомішими є культурно-архітектурні пам'ятки в Старих Кодаках, місця боїв козацьких військ з польською шляхтою під Жовтими Водами та в Княжих Байраках, історико-архітектурні пам'ятки в Дніпропетровську; скіфські кургани IV ст. до н.е., місця розташування козацьких січей, музей ужиткового мистецтва в Петриківці. Найцікавіші об’єкти туризму – палац Г.Потьомкіна (1790 р.); Миколаївська церква та Преображенський собор (XIX ст.); Козацька фортеця (1635 р.); могила кошового отамана (1680 р.); Троїцький собор (1773–1780 рр.); Самарський монастир (1786 р.); музей прикладного мистецтва петриківського художнього орнаменту; Варваринська церква з дзвіницею (1754 р.); укріплення української лінії (1731 р.); Вознесенська церква (1823 р.), давні кургани та могильники; театри, філармонії; музеї.
Контактна інформація
Дніпропетровська обласна держадміністрація
49004 м. Дніпро, пр. Кірова, 1
Тел: +380 (562) 42 83 76, 42 88 59
факс: +380 (562) 42 83 84, 770 31 22
E-mail: [email protected]
Населення: 5 млн.252 тис. осіб (10% населення України). Донецька область – найбільша область України за чисельністю населення. Середня щільність населення становить 186,9 осіб на 1 кв. км.
Площа: 26,5 тис. кв. км (4,4% території України).
Обласний центр: м. Донецьк.
Географічне положення: розташована на південному сході України, у степовій зоні. На півдні омивається Азовським морем. Поверхня переважно рівнинна, розчленована ярами та балками. Водну систему області становлять річки: Сіверський Донець, Казенний Торець, Самара, Вовча, Кальміус, Грузький Єланчик, Кринка, водосховища: Старокримське, Клебан-Бицьке, Карлівське, Кураховське, Вільхівське; канали: Сіверський Донець-Донбас і Дніпро-Донбас.
Клімат: помірно континентальний. Середня температура січня –6°C, липня +21°C. Кількість опадів за рік – 524 мм.
Природно-рекреаційний потенціал: 70 територій і об’єктів природно-заповідного фонду, зокрема Національний природний парк «Святі Гори», філії Українського степового заповідника - Хомутівський степ і Кам’яні Могили, 30 заказників державного і місцевого значення, 30 пам’яток природи, 6 заповідних урочищ, ботанічний сад у Донецьку, до складу якого входять Луганський заповідник, Криворізький та Приазовський відділи. М’який клімат узбережжя Азовського моря, лікувальні грязі, джерела мінеральних, радонових і столових вод належать до рекреаційних ресурсів області, на базі яких створено курорти: Маріуполь, Слов’яногірськ, Слов’янськ.
Адміністративно-територіальний розподіл: 18 районів.
Влада: керівництво Донецької облдержадміністрації складається з голови, першого заступника голови облдержадміністрації з питань економіки, бюджету і фінансів; заступника голови облдержадміністрації з питань інформаційної сфери, релігій, національностей, культури, спорту; заступника голови облдержадміністрації з питань гуманітарної і соціальної сфери; заступника голови облдержадміністрації з питань промисловості, енергетики, транспорту і зв'язку; заступника голови облдержадміністрації з питань будівництва, житлового, комунального та шляхового господарства; заступника голови облдержадміністрації з питань розвитку територій і зовнішньоекономічних зв'язків; заступника голови облдержадміністрації з питань сільського господарства і продовольства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення; заступника голови облдержадміністрації з політико-правових питань і заступника голови з питань організації діяльності апарату облдержадміністрації з організаційної, правової, кадрової і контрольної роботи.
Транспортна мережа: розвинута. Донецька залізниця забезпечує до 40% загальнодержавних перевезень. Найбільші залізничні вузли – Ясинувата, Красний Ліман, Дебальцеве, Микитівка, Іловайськ, Волноваха. Морський порт Маріуполь (потужність переробки вантажів 12 млн. т) – на узбережжі Азовського моря. Є аеропорти в Донецьку (міжнародний), Маріуполі, Краматорську. Щільна мережа автомобільних доріг.
Економічний потенціал: Промисловість: наявність паливно-енергетичних і мінерально-сировинних ресурсів створили умови для розвитку промислового комплексу з високою концентрацією галузей важкої промисловості, наукової та соціальної інфраструктури.
Економіку області обслуговують 137 банків і банківських установ, 17 страхових компаній і 24 біржі.
На Донеччину припадає більше половини видобутку вугілля, виробництва готового прокату, коксу, чавуну, сталі і практично весь обсяг випуску прокатного обладнання в Україні. У структурі промислового виробництва регіону найбільшу питому вагу мають чорна металургія, паливна промисловість та електроенергетика. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів складає 64%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 882 промислові підприємства, функціонує 2095 малих промислових підприємств.
У 1998 році був прийнятий Закон України «Про спеціальні економічні зони і спеціальний режим інвестиційної діяльності у Донецькій області», що створює сприятливий інвестиційний клімат у регіоні. Статус території пріоритетного розвитку надано 22 містам і 5 районам області, створено дві спеціальні економічні зони «Донецьк» та «Азов» з пільговими режимами оподаткування.
Історико-культурний потенціал: загальна кількість пам’яток історії, археології, містобудування та архітектури, монументального мистецтва – 2399.
Туристично-екскурсійними об’єктами в області є Державний історико-архітектурний заповідник у Слав’яногірську, Святогірський печерний монастир (ХVІІ–ХVІІІст.), культурно-архітектурні споруди в Артемівську. В області 5 театрів, з них 3 – у Донецьку, 6 державних музеїв. Кам'яні могили – музей під відкритим небом, розташований на висоті 150-200 м над рівнем моря. Альпи в мініатюрі, вік яких - півтора мільярди років; альпійські луги з рідкісними рослинами. Музей видатного художника А.І.Куїнджі в Маріуполі. Святогірськ – один з кращих кліматичних курортів України.
На частині території Донецької області проводиться антитерористична операція з метою подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України.
Населення: 1432,7 тис. Щільність населення - 47,9 осіб на 1 кв. км.
Площа: 29,9 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Житомир.
Географічне положення: розташована на Правобережній Україні, у центральній частині Полісся. Річки належать до басейну Дніпра. Притоки Дніпра – Тетерів, Ірша, Ірпінь. Притоки Прип’яті – Случ, Уж, Уборть. Великі площі на Поліссі займають болота. Ландшафт – рівнинна поверхня, на півдні густо порізана ярами, річковими долинами. Водні ресурси: понад 200 малих річок, головна з яких - Тетерів (притока Дніпра).
Клімат: помірно континентальний. Літо тепле і вологе, зима м’яка. Середня температура липня +19°C, січня –6°C. Кількість опадів становить 600-650 мм. Найбільша кількість – навесні і влітку у вигляді дощу.
Природно-рекреаційний потенціал: бальнеологічний курорт лісостепової зони, розташований на півдні м. Житомира, на березі річки Тетерев. Для лікування застосовується радонова гідрокарбонатно-хлоридно-кальцієво-магнієва вода. Корисні копалини: налагоджено видобуток титанових руд, динасових кварцитів, кольорового напівдорогоцінного каміння - берилу, топазу, кварцу; є необмежені запаси декоративно-облицювального каменю (лабрадориту, граніту, габро); родовища високоякісного пірофіліту, унікальне родовище кварцитів.
Адміністративно-територіальний розподіл: 23 райони.
Влада: керівництво Житомирської облдержадміністрації складається з голови, першого заступника голови облдержадміністрації; заступника голови облдержадміністрації з питань інформаційної сфери, релігій, національностей, культури, спорту; заступника голови облдержадміністрації з питань гуманітарної і соціальної сфери; заступника голови облдержадміністрації з питань промисловості, енергетики, транспорту і зв'язку; заступника голови облдержадміністрації з питань будівництва, житлового, комунального та шляхового господарства; заступника голови облдержадміністрації з питань розвитку територій і зовнішньоекономічних зв'язків; заступника голови облдержадміністрації з питань сільського господарства і продовольства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення; заступника голови облдержадміністрації з політико-правових питань і заступника голови з питань організації діяльності апарату облдержадміністрації з організаційної, правової, кадрової і контрольної роботи.
Транспортна мережа: основні залізничні вузли – Коростень, Житомир, Бердичів, Новоград-Волинський, Овруч. Добре розвинений автомобільний транспорт. Житомир поєднаний авіаційними лініями з великими містами України.
Економічний потенціал: Промисловість: у структурі промислового виробництва регіону найбільшу питому вагу мають харчова промисловість, машинобудування та металообробка, деревообробна промисловість та промисловість будівельних матеріалів. В області виробляється 48% загальноукраїнського обсягу фарфоро-фаянсового посуду, 33% лляних тканин і панчішно-шкарпеткових виробів. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів становить 61%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 403 промислові підприємства, функціонує 372 малі промислові підприємства.
Сільське господарство: Житомирщина – регіон, де значного розвитку набуло хмелярство і льонарство. Тут збирають 75% українського хмелю і 30% льону-довгунця.
Культура і традиції: культурно-архітектурні пам'ятки в Овручі, Житомирі, Новоград-Волинську відносяться до періоду існування Київської Русі; в області є пам'ятки садово-паркового мистецтва, музей фарфору в Баранівці, садиба і пейзажний парк у містечку Верхівнянську, де жив і працював видатний французький письменник О. де Бальзак, музей космонавтики ім. С.П.Корольова.
У Бердичеві у костьолі Св. Варвари вінчався Оноре де Бальзак з Евеліною Ганською. Найцікавіші об’єкти туризму – Овруч – резиденція князя Рюрика Ростиславовича ХІІ-ХІІІ ст.; залишки давньоруського городища Х–ХІІІ ст. на Соколовій Горі; меморіальний музей конструктора ракетно-космічних систем С. Корольова; Преображенський кафедральний собор ХІХ ст.; замок і млин Я.Тишкевича ХVІІ ст.; фортеця-монастир кармелітів і костьол ХVІІ ст.; Свято-Ольгинська церква; залишки міських укріплень Х ст.; церква Василя ХІІ ст.; Кафедральний костьол і дзвіниця 1746р.; Магістрат ХVІІІ ст.; літературно-меморіальний музей В.Г. Короленка; костьол св. Варвари середина ХІХ ст.; Городище ІХ-ХІ ст.; літературно-меморіальний музей Л. Українки; Василівська церква 1190р.; палац з меморіальною кімнатою-музеєм О. де Бальзака ХVІІІ ст.; літературно-меморіальна кімната-музей М.Т. Рильського; палац у с. Турчинівка.
Контактна інформація
Житомирська обласна державна адміністрація
10014, м. Житомир, Майдан Рад, 1
Тел.: +380 (412) 37 24 02, 37 51 48, 37 28 30
факс: +380 (412) 37 04 38, 37 47 16, 37 15 30
E-mail: [email protected]
Населення:1287 тис. осіб, щільність - 101 людина на 1 кв. км.
Площа: 12,8 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Ужгород.
Географічне положення: розташована на південному заході України, в Українських Карпатах і частково у Закарпатській низовині.
На хребті Чорногора Українських Карпат знаходиться найвища вершина України – Говерла (2061м). Поблизу Рахова Закарпатської області знаходиться умовна точка географічного центру Європи.
Найбільша річка – Тиса. Численні гірські річки, невеличкі гірські озера льодовикового походження, серед яких найзначніше – Синевирське.
Кордони: Закарпатська область розташована в західній частині України. Регіон має кордони з Львівською та Івано-Франківською областями. На півночі, заході і на півдні проходить державний кордон із Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією.
Клімат: помірно континентальний з тривалою весною, неспекотним літом, теплою осінню і м’якою зимою. Середня температура січня –7°C у горах, липня відповідно +19°C і +11°C. Кількість опадів – 700-1000 мм.
Природно-рекреаційний потенціал: 415 територій і об’єктів природно-заповідного фонду, зокрема Карпатський біосферний заповідник (63245 га) з унікальною «Долиною нарцисів», Національний природний парк «Синевир» (40400 га), 25 заказників державного значення, 14 – місцевого значення, 349 пам’яток природи, 21 пам’ятка садово-паркового мистецтва, 3 заповідні урочища. Ліси займають 50% території області.
Ландшафт – гори та передгір’я, вкриті листяними і хвойними лісами, високогірні альпійські полонини. Грунт - буроземи щебневі та дерново-буроземні грунти в комплексі з їх різновидами. Корисні копалини: поклади поліметалів, аллунітів, перлитів, цеолітів, липаритів, значними вважаються запаси кам’яної солі Солотвинського родовища; ведеться видобуток каолінів, виявлено 13 родовищ карбонатної сировини (мармуровий вапняк, доломіт, мармур); виявлено та досліджено понад 360 різних за хімічним складом та лікувальними властивостями джерел мінеральних вод.
Адміністративно-територіальний розподіл: 13 районів.
Влада: керівництво Закарпатської обласної державної адміністрації: голова, два перші заступники та п’ять заступників голови облдержадміністрації.
Транспортна мережа: загальна довжина залізниць - 652 км, автошляхів - 3,5 тис. км. Найбільші залізничні вузли –Чоп, Мукачеве, Батево, Ужгород. Є аеропорт у м. Ужгород.
Економічний потенціал: Промисловість: висока щільність лісонасаджень території регіону спричинила розвиток лісної та деревообробної промисловості (виробництво меблів, пиломатеріалів) та лісохімічної (продукти переробки деревини).Тут також розвиваються харчова промисловість (виробництво вина, коньяку, плодоконсервів), легка промисловість (взуття, головні убори, швейні та трикотажні вироби), машинобудування (металоріжучі станки, електродвигуни, арматура трубопровідна тощо). В об’ємі виробництва товарів народного вжитку продовольчі товари становлять 45%. У регіоні на самостійному балансі знаходяться 319 промислових підприємств, функціонують 733 малі промислові підприємства.
Сільське господарство: основними культурами є зернові (озимина і кукурудза), картопля і овочі, розвинуте садівництво та виноградарство.
Культура і традиції: самобутність культури Закарпаття - у збережених звичаях і традиціях русинів-українців, які етнічно поділяються на гуцулів, лемків, бойків. Кожна етнічна група має свою мелодію коломийки, свою техніку вишивання, свої обряди. З ними пов’язані звичаї і традиції угорців, німців, словаків, румунів, інших народів. Історичні літописи розвитку краю можні знайти в документах, написаних латиною, угорською, німецькою, чеською, словацькою, старослов’янською та іншими мовами. Закарпаття – батьківщина всесвітньо відомих художників Ігоря Грабара, Адальберта Ерделі, Йосифа Бокшая, Федора Манайла, Андрія Коцки. Звідси родом композитори Дезидерій Задор, Степан Мартон, Евгеній Станкович, співачка Гізела Ципола.
Загальна кількість пам’яток історії, археології, містобудування, монументального мистецтва в області – 674, найцікавіші об’єкти туризму – замки ХІІІ ст. в Ужгороді, Мукачеве (ХІV ст.); Миколаївська церква-ротонда в Ужгороді, руїни замку в Хусті, костели в с. Середньому Водяному, Крайниковому, Ужці, Микільський монастир ХVІІІ ст. в Мукачевому, дерев’яні церкви 1428р., єпископський палац 1646р., ратуші та ін.
Контактна інформація
Закарпатська обласна державна адміністрація
88008 м. Ужгород, Площа Народна, 4
Тел.: +380 (312) 61 34 19
факс: +380 (312) 61 33 56
E-mail: [email protected]
Населення: 2024 тис. осіб, щільність - 74 особи на 1 кв. км.
Площа: 27,2 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Запоріжжя.
Географічне положення:розташована на південному сході України. Головна річка – Дніпро з великим Каховським водосховищем. Вздовж узбережжя Азовського моря – лимани та солоні озера.
Клімат: помірно континентальний, зі спекотним літом і малосніжною, переважно теплою зимою. Середня температура липня +23°C, січня –4°C. Максимум опадів буває влітку, часті зливи. У квітні-травні – суховії, періодично – «чорна буря».
Природно-рекреаційний потенціал:Бердянськ – рівнинний приморський кліматично-грязьовий курорт, розташований на узбережжі Азовського моря. Природні лікувальні ресурси – солоні озера з великими запасами лікувальних грязей, а також просторі піщані пляжі, південний морський та степовий клімат. Кирилівка – приморський кліматично-грязьовий курорт, розташований у степовій зоні на узбережжі Азовського моря. Значні запаси лікувальних грязей залягають на дні Утлюцького та Молочного лиманів. Функціонують численні санаторії, водогрязелікарні, будинки та бази відпочинку. 299 територій і об'єктів природно-заповідного фонду; 181 заказник, 95 пам'яток природи, 3 заповідні урочища, 20 парків - пам'яток садово-паркового мистецтва.
Адміністративно-територіальний розподіл: 20 районів.
Влада: до структури влади запорізької області входять: запорізька облдержадміністрація, Запорізька облрада, міськради, управління та адміністрації.
Керівництво Запорізької обласної державної адміністрації складається з голови, першого заступника голови облдержадміністрації; заступника голови облдержадміністрації з питань інформаційної сфери, релігій, національностей, культури, спорту; заступника голови облдержадміністрації з питань гуманітарної і соціальної сфери; заступника голови облдержадміністрації з питань промисловості, енергетики, транспорту і зв'язку; заступника голови облдержадміністрації з питань будівництва, житлового, комунального та шляхового господарства; заступника голови облдержадміністрації з питань розвитку територій і зовнішньоекономічних зв'язків; заступника голови облдержадміністрації з питань сільського господарства і продовольства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення; заступника голови облдержадміністрації з політико-правових питань і заступника голови з питань організації діяльності апарату облдержадміністрації з організаційної, правової, кадрової і контрольної роботи.
Транспортна мережа: основні залізничні вузли – Мелітополь, Запоріжжя, Бердянськ. Розвинений автомобільний транспорт. Велике значення має морський транспорт (головний порт області – Бердянськ). Здійснюються вантажно-пасажирські перевезення по Дніпру та Каховському водосховищу. Повітряні лінії зв’язують Запоріжжя з багатьма великими містами України.
Економічний потенціал: Промисловість: промисловий і будівельний бум мав місце на початку 30-х років ХХ ст. з уведенням в експлуатацію Дніпровської гідроелектростанції. У регіоні був створений потужний металургійний комплекс, подальшого розвитку дістало машинобудування. Запоріжжя стало одним з найбільших промислових центрів України і Східної Європи.
Нині промисловість Запорізької області - потужний індустріальний комплекс. У структурі промислового виробництва регіону найбільшу питому вагу мають чорна металургія, електроенергетика, машинобудування та металообробка, кольорова металургія. У регіоні виробляється четверта частина усієї електроенергії країни, основним виробником якої є Запорізька атомна станція. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів складає 56%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 357 промислових підприємств, функціонує 875 малих промислових підприємств.
Культура і традиції: діяльність установ культури спрямовується на розвиток української культури та культури всіх національних груп, що проживають на території області. 533 масові бібліотеки. Книжковий фонд – 9,7 млн. примірників. 19 музеїв, 1 цирк, 4 театри, філармонія, симфонічний оркестр, який вважається одним з кращих в Україні. Найцікавіші об’єкти туризму – Національний заповідник «Хортиця»; антропоморфні стели ІІІ–ІІ тис. до н.е.; кам’яні баби ХІ–VІІІ ст. до н.е.; козацька фортеця на неприступному острові Хортиця ХV–ХVІІІ ст.; Святомиколаївський кафедральний собор 1836 р.; земська управа 1912 р.; Запорізький 700-річний дуб; музей історії запорізького козацтва; давні кургани; Захаріївська фортеця 1770 р.; Собор св. О.Невського ХVІІ ст.; Історико-археологічний заповідник «Кам’яна могила»; краєзнавчі музеї; музей народної творчості та етнографії.
Контактна інформація
Запорізька обласна державна адміністрація
69107, м.Запорiжжя, пр. Ленiна, 164
Контактні телефони: тел.: +380 (612) 33 11 91, 39 03 94
факс: +380 (612) 34 83 81
E-mail: [email protected]
Населення: 1 млн.373 тис. осіб, щільність - 105 жителів на 1 кв. км.
Площа: 13,9 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Івано-Франківськ.
Географічне положення: розташована на заході України. Ландшафт розмаїтий: гірські вершини Карпат, пагорби передгір'я переходять у рівнину. 50% території – гори. 43% – ліси. Головні річки – Дністер і Прут.
Клімат: помірно континентальний з тривалою весною, неспекотним літом, м’якою зимою. Середня температура січня –5°C на рівнині та –6°C у горах, липня відповідно +19°C і +17°C. Кількість опадів - 700-800 мм.
Природно-рекреаційний потенціал: 366 територій і об’єктів природно-заповідного фонду, зокрема Карпатський природний національний парк, природний заповідник “Горгани”, 99 пам’яток природи, 3 дендропарки, 8 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, 212 заповідних урочищ. Сприятливі кліматичні умови, джерела мінеральних вод, лікувальні торфові грязі, розташовані в південній частині області курортні зони становлять її природно-рекреаційний потенціал, на базі якого створено курорти. Ліси області - найбільша частина лісового фонду України. Ґрунт переважно лісовий, дерново-підзолистий, бурозем.
Корисні копалини: розвідано 160 родовищ 24-х видів корисних копалин, з яких розробляється 50-55%. Тут залягають основні запаси нафти й газу Карпатської нафтогазової провінції. Значні запаси калійних і магнієвих солей.
Адміністративно-територіальний розподіл: 14 районів.
Влада: обласна держадміністрація, районні держадміністрації.
Керівництво Івано-Франківської облдержадміністрації складається з голови, першого заступника голови облдержадміністрації; заступника голови облдержадміністрації з питань інформаційної сфери, релігій, національностей, культури, спорту; заступника голови облдержадміністрації з питань гуманітарної і соціальної сфери; заступника голови облдержадміністрації з питань промисловості, енергетики, транспорту і зв'язку; заступника голови облдержадміністрації з питань будівництва, житлового, комунального та шляхового господарства; заступника голови облдержадміністрації з питань розвитку територій і зовнішньоекономічних зв'язків; заступника голови облдержадміністрації з питань сільського господарства і продовольства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення; заступника голови облдержадміністрації з політико-правових питань і заступника голови з питань організації діяльності апарату облдержадміністрації з організаційної, правової, кадрової і контрольної роботи.
Транспортна мережа: загальна довжина залізниць – 479 км, автошляхів – 4,4 тис. км. Найбільші залізничні вузли – Івано-Франківськ, Коломия, Калуш. Є аеропорт в Івано-Франківську.
Економічний потенціал. Промисловість: найбільшу питому вагу мають електроенергетика, паливна промисловість, хімічна, нафтохімічна і харчова промисловість. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів складає 50%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебуває 301 промислове підприємство, функціонує 591 мале промислове підприємство.
Сільське господарство: основний напрям розвитку - тваринництво, питома вага якого в загальному обсязі сільськогосподарського виробництва – 53%. У рослинництві найбільшу частку становить льон, цукровий буряк, зернові.
Історико-культурний потенціал: загальна кількість пам’яток історії, археології, містобудування, монументального мистецтва – 1419.
10 державних і понад 60 громадських музеїв, Національний заповідник "Давній Галич". На збереженні в їх фондах - понад 162 тисячі експонатів. В Івано-Франківському краєзнавчому музеї зберігається саркофаг галицького князя Ярослава Осмомисла. Приміщення музею (ратуша) є візиткою міста. Цікаві музей дерев’яної архітектури та живопису ХVІ–ХVІІ ст. у Рогатині, ратуша 1695 р., костел 1703 р. і колегіум, вірменський храм 1763 р. в Івано-Франківську; Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини; Манявський скит ХVІІ ст.; мури з брамами ХІІІ–ХІV ст.; церкви: Різдва ХІІ ст., Святодухівська 1598 р., Благовіщення 1587 р., Різдва у смт Ворохті ХVІІ ст.
В Івано-Франківському художньому музеї зібрані унікальні пам'ятки галицького іконопису й барокової скульптури, роботи українських художників другої половини XX ст., а також твори польських, австрійських та італійських майстрів ХVIII-XX століть, майстрів барокової тематики: Томаса Гуддера, Конрада Кутченрайтера, Йоана Георгія Пінзеля, Матвія Полейовського, Діоніза Станетті, братів Унтербергерів та ін.
Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини і Покуття ім. Й. Кобринського (сховище декоративно-прикладного мистецтва Прикарпаття) занесений до Королівської Енциклопедії Великої Британії як музей світових шедеврів.
Контактна інформація:
Івано-Франківська обласна державна адміністрація
76004, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21
Тел.: +380 (342) 55-20-07
Факс: +380 (342) 55-21-86
E-mail: [email protected]
Населення: 1850 тис. осіб, щільність - 66 осіб на 1 кв. км.
Площа: 29 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Київ.
Географічне положення: розташована в центральній північній частині України, вздовж середньої течії Дніпра. Головна водна артерія – Дніпро. Вище Києва утворено велике Київське водосховище.
Клімат: помірно континентальний; м’яка зима і тепле літо. Середня температура липня +18,5 °C, січня –6 °C. Опади взимку і влітку випадають рівномірно у вигляді снігу і дощу.
Природно-рекреаційний потенціал: кліматичні курорти області – Боярка, Ворзель, Ірпінь, Конча-Заспа, Пуща-Водиця, Святошин; бальнеологічні курорти – Біла Церква, Миронівка. Великі масиви хвойних лісів, мішані ліси, озера та просторі придніпровські луки мають всі можливості для ефективного оздоровлення. Перлина Київщини – знаменитий дендропарк «Олександрія» (м. Біла Церква), якому виповнилося 200 років. Кліматичні умови, поєднання різних рослинних угрупувань, численні водні об'єкти, джерела мінеральних вод, культурно-історичні пам'ятки визначають роль Київської області як важливого рекреаційного peгioнy. На тepитоpії області 18 санаторіїв i пaнcioнатів з лікуванням, 7 будинків i пансіонатів відпочинку, численні бази відпочинку, дитячі табори відпочинку. На Київщині 9 курортних місцевостей.
Адміністративно-територіальний розподіл: 25 адміністративних райони, 25 міст, в тому числі 11 обласного підпорядкування, 30 селищ міського типу, 1221 сільських населених пунктів. Найбільші міста: Біла церква, Бровари, Бориспіль, Фастів.
Адміністративний центр – місто Київ, який є містом республіканського підпорядкування і відповідно представляє собою окремий адміністративний суб’єкт України.
Влада: керівництво Київської облдержадміністрації складається з голови, першого заступника голови облдержадміністрації з питань економіки, бюджету і фінансів; заступника голови облдержадміністрації з питань інформаційної сфери, релігій, національностей, культури, спорту; заступника голови облдержадміністрації з питань гуманітарної і соціальної сфери; заступника голови облдержадміністрації з питань промисловості, енергетики, транспорту і зв'язку; заступника голови облдержадміністрації з питань будівництва, житлового, комунального та шляхового господарства; заступника голови облдержадміністрації з питань розвитку територій і зовнішньоекономічних зв'язків; заступника голови облдержадміністрації з питань сільського господарства і продовольства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення; заступника голови облдержадміністрації з політико-правових питань і заступника голови з питань організації діяльності апарату облдержадміністрації з організаційної, правової, кадрової і контрольної роботи.
Транспортна мережа: головний вид транспорту – залізничний. Добре розвинений автомобільний транспорт. Помітну роль відіграє річковий транспорт. Вантажно-пасажирське судноплавство по Дніпру, Десні, Прип’яті. Найбільший транспортний вузол – Київ. Столиця України поєднана багатьма авіалініями з великими містами України та всього світу.
Економічний потенціал. Промисловість: у структурі промислового виробництва регіону найбільшу питому вагу мають електроенергетика, харчова, хімічна та нафтохімічна промисловість, машинобудування та металообробка. Частка регіону у загальнодержавних обсягах виробництва шин для автомобілів складає - 63%, екскаваторів - 53%, паперу та картону - 40%, кранів на автомобільному ходу - 39%. У структурі виробництва товарів народного споживання питома вага продовольчих товарів складає 54%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 330 промислових підприємств, окрім того, функціонує 742 малих промислових підприємства.
Сільське господарство: високорозвинуте.
Культура і традиції: станом на 01.01.2001 р. функціонує 848 клубних установ, 30 централізованих бібліотечних систем з 885 філіями, 3 парки культури та відпочинку, 15 державних музеїв i 222 музеї на громадських засадах, 56 шкіл естетичного виховання дітей, училище культури, курси підвищення квалiфiкацiї працівників культури. Професійне мистецтво представлено обласною концертно-творчою організацією «Київщина», Білоцерківськими українським музично-драматичним театром iм. П.К.Саксаганського, Будинком органної та камерної музики.
Історико-культурний потенціал: найцікавіші об’єкти туризму – Урочище «Палієва гора», городище ХІІ–ХІІІ ст.; будинок Дворянських зібрань поч. ХVІІІ–ХІХ ст.; «Олександрія» – парк і паркові споруди ХVІІІ–ХІХ ст.; костьол Іоанна Предтечі 1812 р.; Зимовий палац поч. ХІХ ст.; собор Василія і Феодосія 1756–1758 рр.; Державний історико-культурний заповідник у м. Вишгороді; вали Дитинця, вали окольничого граду Х ст.; Спаська церква ХІ ст.; Михайлівська церква ХІ ст.; Вознесенський монастир 1695–1700 рр.; Колегіум 1753–1757 рр.; залишки фортифікаційних споруд Х–ХІІІ ст. с. Білогородка; Переяслав-Хмельницький музей народної архітектури та побуту; Монумент на честь подвигу радянських воїнів у боях при форсуванні Дніпра і на Букринському плацдармі; Покровська церква 1903–1906 рр.
Контактна інформація
Київська обласна державна адміністрація
м. Київ, пл. Л. Українки 1,
Тел.: +380 (44) 296 82 30
факс: +380 (44) 296 15 10
E-mail: [email protected]
Населення: 1129,0 тис.чол. Щільність – 46,9 осіб на 1 кв. км.
Площа: 24,6 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Кропивницький.
Географічне положення: розташована на правому березі Дніпра, у центральній частині України, на переході лісостепової зони в степову.
Річки області належать до систем Дніпра і Південного Бугу. Значущі притоки Дніпра – Тясмин, Інгулець і Цибульник, Південного Бугу – Інгул, Синюха і Синиця.
Клімат: помірно континентальний. Зима м’яка, з частинами відлигами, а літо спекотне. Середня температура липня + 21 °C, січня – 5,5 °C. Опади випадають найчастіше влітку і восени у вигляді дощів.
Природно-рекреаційний потенціал: заповідники «Хутір Надія» і «Карпенків край», дендропарки Онуфріївський Чорний ліс і «Веселі Боковеньки». Окрасою краю та місцем відпочинку є лісові насадження, 400-літні дуби, цілющі джерела. Загальна площа лісового фонду становить 179,1 тис. га. Основні рекреаційні ресурси на Кіровоградщині - оздоровчі (м'який клімат, мальовничі береги річок i водосховищ). Діють 3 санаторії та пансіонати з лікуванням, 4 будинки i пансіонати відпочинку, численні бази відпочинку, профілакторії та дитячі табори відпочинку.
Адміністративно-територіальний розподіл: 21 район.
Влада: місцеві державні адміністрації: Обласна адміністрація - 615 працівників, районних 21, загальна кількість працівників - 1782.
Місцеві ради: Обласна рада – 75 депутатів; Районні ради (21) – 1209 депутатів.
Транспортна мережа: основні залізничні вузли – Знам’янка, Помічна, Гайворон, Донинська. Розвинений автотранспорт. На Дніпрі розвинене судноплавство (пристань Світловодськ). Авіалінії з’єднують Кіровоград з великими містами України.
Економічний потенціал. Промисловість: у структурі промислового виробництва регіону найбільшу питому вагу мають харчова промисловість, машинобудування та металообробка, електроенергетика, промисловість будівельних матеріалів. Серед галузей харчової промисловості провідна роль належить цукровому виробництву, в області працює 11 цукрових заводів. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів становить 83%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 254 промислові підприємства, функціонує 455 малих промислових підприємств.
Історико-культурний потенціал: найцікавіші об’єкти туризму – залишки укріплень Чорноліського городища VII ст. до н.е.; Фортеця святої Єлисавети XVIII ст.; Комплекс кавалерійського юнкерського училища ХIХ ст.; Свято-Покровська церква 1849 р.; Грецько-Володимирська церква (Кафедральний Собор) ХIХ ст.; Хрестовоздвиженська церква – усипальниця Раєвських 1833-1855 р.; колишній власний будинок – архітектурний зразок міського помешкання кінця ХIХ ст.; Комплекс лікарні Св. Анни Червоного Хреста – неоросійський стиль ХIХ–ХХ ст.; Краєзнавчий музей – приватний будинок в стилі модерн 1885-1905 рр.; Синагога ХIХ ст.; Колишня гімназія 1891-1898рр.; Міська лікарня1910–1913 рр.; Колишній театр 90-х років ХIХ ст.; Свято-Вознесенська церква 1898-1912 рр.; Свято-Миколаївська церква 1853–1873 рр.; Онуфріївський парк XVIII ст.
Контактна інформація
Кіровоградська обласна адміністрація
25022, Україна, м. Кропивницький, пл. Кірова, 1, Будинок рад.
Тел.: +380 (522) 24 12 39
E-mail: [email protected]
Населення: 2,9 млн. осіб (5,7% жителів України, 4-е місце в Україні). Одна з найбільш густонаселених областей. Середня щільність населення – 105 осіб на 1 кв. км.
Площа: 26,7 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Луганськ.
Географічне положення: розташована в східній частині України, у степовій зоні. Більша частина території – хвиляста рівнина, розчленована яружно-балковою сіткою. Річки належать до басейну Сіверського Дінця. Місто Луганськ розташовано при впадині р. Вільхівки в р. Лугань.
Клімат: помірно континентальний. Середня температура січня -7°C, липня +22°C. Зима порівняно холодна, з різкими східними і південно-східними вітрами, заморозками. Літо спекотне, друга його половина помітно суха. Осінь сонячна, тепла, суха.
Природно-рекреаційний потенціал: 87 територій ї об’єктів природно-заповідного фонду, серед них такі пам’ятки природи, як Айдарська тераса та Конгресів Яр, Луганський природний заповідник, 6 парків - пам’яток садово-паркового мистецтва, 13 заказників, 48 пам’яток природи, 14 заповідних урочищ. До природних рекреаційних ресурсів належать мінеральні води різних типів. Пріоритетними є оздоровчий туризм, сімейний відпочинок.
Адміністративно-територіальний розподіл: 18 районів.
Влада: склад керівництва Луганської облдержадміністрації: голова облдержадміністрації; перший заступник голови облдержадміністрації; перший заступник голови облдержадміністрації з питань промисловості, транспорту, зв'язку; заступник голови облдержадміністрації з питань економіки; заступник голови облдержадмiнiстрацiї з питань АПК; заступник голови облдержадміністрації; заступник голови облдержадміністрації; заступник голови облдержадміністрації з питань будівництва, архітектури, житло-комунального господарства; заступник голови облдержадміністрації з питань органiзацiйно-кадрової роботи - керівник апарату.
Транспортна мережа: загальна довжина залізниць – 1192 км, автошляхів – 5,6 тис. км, зокрема з твердим покриттям – 5,2 тис. км. Найбільші залізничні вузли – Луганськ, Попасна, Родакове. Аеропорти у Луганську та Сіверськодонецьку.
Економічний потенціал: область багата високоякісним вугіллями. Запаси вугілля обчислюються десятками мільярдів тонн. Дві третини – антрацити й інші енергетичні вугілля, третина - коксівне вугілля. У багатьох районах поширені будівельні матеріали: вапняк, піщаник, крейда, мергель, різні глини, що добре використовуються в будівництві. Існує велика кількість промислових відходів, що нагромадилися в шахтних териконах і відвалах і можуть бути використані в будівництві. Є родовища природного газу. У Луганську і Старобельску – джерела лікувальних мінеральних вод.
Грунт родючий, здебільшого чорнозем. Застосування правильної агротехніки дозволяє збирати високі врожаї, вирощуваних тут сільськогосподарських культур. Лісів мало - близько 7% території області.
Продукція підприємств області може бути в короткий термін доставлена в Київ, Москву, Ростов-на-Дону, Бєлгород, Воронеж, у порти Азовського і Чорного морів кожним із зазначених видів транспорту. Міський аеропорт при невеликих інвестиціях може бути в короткий термін перетворений на аеропорт міжнародного класу. Місто Луганськ має тісні зв'язки, зокрема економічні, із закордонними містами-побратимами: Любліном (Польща), Кардиффом (Великобританія), Перником (Болгарія) тощо.
Історико-культурний потенціал: загальна кількість пам’яток історії, містобудування та архітектури, монументального мистецтва в області – 1644.
Найцікавішими туристичними об’єктами є пам’ятки природи – унікальні крейдяні скелі Баранячі Лоби у смт Новоайдар, Королівські скелі у Луганському заповіднику, меморіальний комплекс «Молода гвардія» у Краснодоні; садиба XVIII ст. в Олександрівську; комплекс споруд Деркульського кінного заводу 1765р. у с. Данилівка та ін.
У Луганську 2 театри й обласна філармонія.
На частині території Луганської області проводиться антитерористична операція з метою подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України.
Населення: 2,75 млн. осіб. Область належить до найбільш густозаселених у країні. Щільність населення – понад 120 осіб на 1 кв. км.
Площа: 21,8 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Львів.
Географічне положення: розташована на заході України; північна частина області лежить у межах Волинської височини, Малого Полісся та Подільської височини, відокремлена долиною Дністра від Передкарпаття; на південному заході області розташовані хребти Українських Карпат. Північна частина області розташована в лісостеповій зоні. Головні річки – Дністер з притоками, Західний Буг з притокам, Вишня і Шкло. Місто Львів розташоване на р. Полтва.
Клімат: помірно континентальний. Середня температура січня –5°C, липня від +18°C у центральній частині області до +12°C в горах. Кількість опадів становить 750-1000 мм.
Природно-рекреаційний потенціал: область відома, як одне з найкращих в Україні місць рекреації та туризму. 400 територій і об’єктів природно-заповідного фонду, зокрема державний природний заповідник «Розточчя», 33 заказники, ботанічний сад Львівського університету, 240 пам’яток природи, 55 парків – пам’яток садово-паркового мистецтва, 61 заповідне урочище. На базі багатих природно-рекреаційних ресурсів створено санаторно-оздоровчі заклади: Великий Любінь, Моршин, Немирів, Роздол, Східниця, Трускавець, Шкло. Зоною туризму є південь області, територія Українських Карпат та Прикарпаття. Найбільші центри пізнавального туризму – Львів та інші старовинні міста з історико-архітектурними пам'ятками: Жовква, Дорогобич, Городок, Самбір, Золочів.
Ландшафт - різноманітний, що зумовлено розташуванням на стику різних фізико-географічних регіонів. Водні ресурси: густа мережа річок, найбільші з яких - Дністер і Західний Буг. Грунти - переважно темно-сірий підзолистий та лучний.
Адміністративно-територіальний розподіл: 20 районів.
Влада: Львівська облдержадміністрація і її структурні підрозділи: Головне управління економіки; Головне управління сільського господарства і продовольства обласної держадміністрації; Головне управління зовнішніх зносин, зовнішньоекономічної діяльності та іноземних інвестицій; Головне фінансове управління; Головне управління праці та соціального захисту населення; Головне управління освіти і науки; Головне управління молодіжної політики; Головне управління з питань надзвичайних ситуацій; Управління промисловості, транспорту та зв’язку.
Транспортна мережа: загальна довжина залізниць – 1309 км, автошляхів – 8,0 тис. км, у тому числі з твердим покриттям – 7,4 тис. км. Найбільші залізничні вузли – Львів, Красне, Стрий. У Львові є аеропорт. Область має одну з найбільш розвинутих в держав транспортних мереж. Через її територію проходять важливі залізничні автомобільні, трубопровідні та електричні магістралі, що з'єднують Україну з країнами Центральної Європи. Найважливіші залізничні магістралі: Київ-Львів-Прага (Будапешт), Варшава-Перемишль-Львів-Бухарест. Найважливіші залізничні вузли - Львів та Стрий. Головні автомагістралі: Львів-Рівне-Київ, Львів-Тернопіль-Вінниця-Київ, Львів-Івано-Франківськ-Чернівці, Львів-Ужгород.
Економічний потенціал. Промисловість: у структурі промислового виробництва регіону найбільшу питому вагу мають харчова, паливна промисловість, машинобудування і металообробка, електроенергетика. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів становить 65%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 728 промислових підприємств, функціонує 1679 малих промислових підприємств. Головні економічні центри області: Львів, Дрогобич, Стрий, Борислав, Новий Розділ, Червоноград, Сокаль. Для економіки області характерна складна галузева і територіальна структура.
Галузями спеціалізації сільського господарства є вирощування зернових культур, картоплі, овочів, цукрових буряків, льону. Розвинуте м’ясо-молочне скотарство, свинарство і птахівництво.
Корисні копалини: родовища нафти і газу, поклади вугілля, великі запаси глини, піску, гіпсу, вапняку, пісковиків, піщано-гравійних сумішей; відкрито 4 родовища лікувальних мінеральних вод типу «Нафтуся».
Історико-культурний потенціал: загальна кількість пам’яток історії, археології, містобудування, і архітектури, монументального мистецтва в області – 3934.
До найважливіших об’єктів туризму належать Львівський державний історико-архітектурний заповідник, Державний музей-заповідник «Олеський замок», Державний історико-культурний заповідник «Тустань» (залишки наскельної фортеці ІХ–ХІV ст., Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі», філія Львівського історичного заповідника у Жовкві, монастирський комплекс у Крехові, давньоруські городища Х–ХІІІ ст. у Звенигороді та Стільському; Олеський замок ХІІІ–ХVІІ ст.; найдавніші архітектурні пам’ятки Львова – Високий замок, Миколаївська церква, Вірменський собор, пам’ятки в стилі готики, бароко – костьоли кармеліток босих 1644 р. та ін. В області є: 5 театрів, створено 14 державних музеїв, більшість яких – у місті Львові.
Контактна інформація
Львівська обласна державна адміністрація
м. Львів, вул. Винниченка, 18
Тел.: +380 (322) 72-80-93
E-mail: [email protected]
Населення: 1264,0 тис. осіб
Площа: 24,6 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Миколаїв.
Географічне положення: розташована на півдні України в басейні нижньої течії Південного Бугу, на півдні омивається водами Чорного моря.
Клімат: помірно континентальний. Літо спекотне, з частими суховіями; середня температура липня +27°C, січня –4,5°C. Зима малосніжна, порівняно тепла. Максимум опадів випадає влітку, переважно у вигляді злив. Море у купальний сезон (червень–серпень) прогрівається біля берега до +24°C.
Природно-рекреаційний потенціал: узбережжя Чорного моря з широкими дрібнопіщаними пляжами – місце розташування профілакторіїв, пансіонатів, будинків і баз відпочинку. Мінеральні води, лікувальні грязі. 89 територій та об'єктів природно-заповідного фонду: частина Чорноморського біосферного заповідника, 26 заказників, у тому числі лісовий заказник державного значення Рацинська Дача; 30 пам'яток природи, серед яких - ботанічне урочище Степок державного значення. А також 19 парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, у тому числі Мостовський державного значення, 13 заповідних урочищ, Миколаївський зоопарк - ось неповний перелік заповідних зон регіону.
Адміністративно-територіальний розподіл: 19 районів.
Влада: Миколаївська обласна державна адміністрація; районні держадміністрації. Керівництво Миколаївської обласної державної адміністрації: голова облдержадміністрації, перший заступник голови облдержадміністрації з політико-правових питань; заступник голови облдержадміністрації з фінансово-економічних питань; заступник голови облдержадміністрації з питань житлово-комунального господарства, транспорту, будівництва, енергетики та зв'язку; заступник голови облдержадміністрації з питань аграрної політики; заступник голови облдержадміністрації з соціальних та гуманітарних питань; заступник голови облдержадміністрації з організаційно-кадрової роботи, керівник апарату облдержадміністрації.
Транспортна мережа: основні залізничні вузли – Миколаїв, Первомайськ. Миколаїв поєднаний з найбільшими містами України, є окремі місцеві авіалінії. Товаро-пасажирське судноплавство здійснюється на Південному Бузі. Катери і невеликі баржі ходять у низовинах річок Інгул та Інгулець. Важливе значення має морський транспорт з головним портом у Миколаєві.
Економічний потенціал: потужна багатогалузева промисловість, розвинений агропромисловий комплекс, розгалужена транспортна мережа, портове господарство та значна виробнича, наукова та соціальна інфраструктура. Економічний потенціал регіону – 211 потужних і понад 2,3 тис. статистично малих промислових підприємств, понад 600 сільськогосподарських підприємств та 4,3 тис. фермерських господарств. За обсягами валової доданої вартості на душу населення Миколаївська область посідає 10 місце серед 27 адміністративно-територіальних формувань України. Одні з перших та провідних місць область утримує по виробництву продукції суднобудування, газових турбін, глинозему, електроенергії, соняшнику, зерна тощо.
Історико-культурний потенціал: найцікавіші об’єкти туризму – Будинок штабу Чорноморського флоту 1794 р.; Миколаївська церква 1817 р.; офіцерське зібрання 1820 р.; астрономічна обсерваторія 1821 р.; католицький костьол 1896р.; старий цвинтар ХVІІІ–ХХ ст.; водогінна вежа ХІХ ст.; церква Пресвятої Богородиці ХІХ ст.; історико-археологічний заповідник «Ольвія»; руїни старогрецького міста Ольвія VІ ст. до н.е. – ІV ст. н.е.; Катерининська церква ХVІІІ ст.; воєнно-історичний музей; музей суднобудування; Покровська церква з дзвіницею 1805–1839рр.; рештки давніх поселень.
1187 закладів культури та мистецтв. 552 бібліотеки з загальним книжковим фондом 10,3 млн. примірників. 3 професійні театри та обласна філармонія. В області функціонує один з найкращих у Європі зоопарк, 3 парки культури та відпочинку.
Контактна інформація
Миколаївська обласна державна адміністрація
54009 м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22
Тел .: +380 (512) 35 40 51
Факс: +380 (512) 35 12 36
E-mail: [email protected]
Населення: 1850 тис. осіб, щільність - 66 осіб на 1 кв. км.
Площа: 29 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Київ.
Географічне положення: розташована в центральній північній частині України, вздовж середньої течії Дніпра. Головна водна артерія – Дніпро. Вище Києва утворено велике Київське водосховище.
Клімат: помірно континентальний; м’яка зима і тепле літо. Середня температура липня +18,5 °C, січня –6 °C. Опади взимку і влітку випадають рівномірно у вигляді снігу і дощу.
Природно-рекреаційний потенціал: кліматичні курорти області – Боярка, Ворзель, Ірпінь, Конча-Заспа, Пуща-Водиця, Святошин; бальнеологічні курорти – Біла Церква, Миронівка. Великі масиви хвойних лісів, мішані ліси, озера та просторі придніпровські луки мають всі можливості для ефективного оздоровлення. Перлина Київщини – знаменитий дендропарк «Олександрія» (м. Біла Церква), якому виповнилося 200 років. Кліматичні умови, поєднання різних рослинних угрупувань, численні водні об'єкти, джерела мінеральних вод, культурно-історичні пам'ятки визначають роль Київської області як важливого рекреаційного peгioнy. На тepитоpії області 18 санаторіїв i пaнcioнатів з лікуванням, 7 будинків i пансіонатів відпочинку, численні бази відпочинку, дитячі табори відпочинку. На Київщині 9 курортних місцевостей.
Адміністративно-територіальний розподіл: 25 адміністративних райони, 25 міст, в тому числі 11 обласного підпорядкування, 30 селищ міського типу, 1221 сільських населених пунктів. Найбільші міста: Біла церква, Бровари, Бориспіль, Фастів.
Адміністративний центр – місто Київ, який є містом республіканського підпорядкування і відповідно представляє собою окремий адміністративний суб’єкт України.
Влада: керівництво Київської облдержадміністрації складається з голови, першого заступника голови облдержадміністрації з питань економіки, бюджету і фінансів; заступника голови облдержадміністрації з питань інформаційної сфери, релігій, національностей, культури, спорту; заступника голови облдержадміністрації з питань гуманітарної і соціальної сфери; заступника голови облдержадміністрації з питань промисловості, енергетики, транспорту і зв'язку; заступника голови облдержадміністрації з питань будівництва, житлового, комунального та шляхового господарства; заступника голови облдержадміністрації з питань розвитку територій і зовнішньоекономічних зв'язків; заступника голови облдержадміністрації з питань сільського господарства і продовольства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення; заступника голови облдержадміністрації з політико-правових питань і заступника голови з питань організації діяльності апарату облдержадміністрації з організаційної, правової, кадрової і контрольної роботи.
Транспортна мережа: головний вид транспорту – залізничний. Добре розвинений автомобільний транспорт. Помітну роль відіграє річковий транспорт. Вантажно-пасажирське судноплавство по Дніпру, Десні, Прип’яті. Найбільший транспортний вузол – Київ. Столиця України поєднана багатьма авіалініями з великими містами України та всього світу.
Економічний потенціал. Промисловість: у структурі промислового виробництва регіону найбільшу питому вагу мають електроенергетика, харчова, хімічна та нафтохімічна промисловість, машинобудування та металообробка. Частка регіону у загальнодержавних обсягах виробництва шин для автомобілів складає - 63%, екскаваторів - 53%, паперу та картону - 40%, кранів на автомобільному ходу - 39%. У структурі виробництва товарів народного споживання питома вага продовольчих товарів складає 54%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 330 промислових підприємств, окрім того, функціонує 742 малих промислових підприємства.
Сільське господарство: високорозвинуте.
Культура і традиції: станом на 01.01.2001 р. функціонує 848 клубних установ, 30 централізованих бібліотечних систем з 885 філіями, 3 парки культури та відпочинку, 15 державних музеїв i 222 музеї на громадських засадах, 56 шкіл естетичного виховання дітей, училище культури, курси підвищення квалiфiкацiї працівників культури. Професійне мистецтво представлено обласною концертно-творчою організацією «Київщина», Білоцерківськими українським музично-драматичним театром iм. П.К.Саксаганського, Будинком органної та камерної музики.
Історико-культурний потенціал: найцікавіші об’єкти туризму – Урочище «Палієва гора», городище ХІІ–ХІІІ ст.; будинок Дворянських зібрань поч. ХVІІІ–ХІХ ст.; «Олександрія» – парк і паркові споруди ХVІІІ–ХІХ ст.; костьол Іоанна Предтечі 1812 р.; Зимовий палац поч. ХІХ ст.; собор Василія і Феодосія 1756–1758 рр.; Державний історико-культурний заповідник у м. Вишгороді; вали Дитинця, вали окольничого граду Х ст.; Спаська церква ХІ ст.; Михайлівська церква ХІ ст.; Вознесенський монастир 1695–1700 рр.; Колегіум 1753–1757 рр.; залишки фортифікаційних споруд Х–ХІІІ ст. с. Білогородка; Переяслав-Хмельницький музей народної архітектури та побуту; Монумент на честь подвигу радянських воїнів у боях при форсуванні Дніпра і на Букринському плацдармі; Покровська церква 1903–1906 рр.
Контактна інформація
Київська міська державна адміністрація
01044 м. Київ, вул. Хрещатик, 36
Контактні телефони: тел.: +380 (44) 226 22 30
E-mail: [email protected]
Населення: 378 тис. осіб
Площа: 107,96 тис. га
Географічне положення: місто розташоване на південному заході Кримського півострова, на узбережжі численних (понад 30) мальовничих бухт Чорного моря, які продовжуються глибокими балками та гірськими долинами. Із заходу та півдня омивається водами Чорного моря. На території регіону беруть початок усі три пасма Кримських гір (Зовнішнє, Внутрішнє та Головне).
Клімат: відносно м’який, морський, помірно континентальний у передгір’ях, помірно континентальний із “відтінками” субтропічного середземноморського типу на південно-східному узбережжі. Середньомісячна температура повітря протягом року завжди вища 0°C. Найхолоднішим буває лютий +2,6°C, найтеплішим – липень +22°C – +24°C.
Природно-рекреаційний потенціал: територія Севастопольського державного лісомисливського господарства охоплює унікальні ландшафти гірського Криму. Величні скелі та гірські хребти, розділені глибокими ущелинами. Різноманітний рослинний світ – реліктовий ялівець, кримська сосна, кипариси, дуби, блакитна ялина. Численні пансіонати, оздоровчі комплекси, санаторії-профілакторії, дитячі оздоровчі табори, бази відпочинку, автокемпінги.
Адміністративно-територіальний поділ: на території Севастопольської міськради сконцентровано близько 15% населення Кримського півострова. Структурний каркас Севастопольської системи розселення утворюють три міста (Севастополь, Балаклава та Інкерман) і селища міського типу Кача. Загалом на території міськради знаходиться 29 населених пунктів.
Влада: система місцевого самоврядування в місті Севастополі включає територіальні громади міста Севастополя, сіл, селищ, міст, що входять до складу міста Севастополя; Севастопольського міського голову; Севастопольську міську раду; районні у місті Севастополі ради; виконавчі комітети районних у місті Севастополі рад; сільських і селищних голів. У місті діють представницькі органи місцевого самоврядування - Севастопольська міськрада, районні в місті ради, сільські, селищні, міські ради населених пунктів, що входять до складу міста Севастополя. На території міськради проживає 391,7 тис. осіб, що більше 15% населення Кримського півострова.
Транспортна мережа: це важливий транспортний вузол – морський порт, залізнична станція, три автошляхи.
Економічний потенціал: Севастополь – це морський торговельний, рибний порт, промисловий, науково-технічний, рекреаційний центр Півдня України.
В основу промисловості міста входять машинобудування та металообробка, легка і харчова промисловості. Севастополь – найбільший в Україні центр рибопромислового, транспортно-рефрижераторного та науково-дослідницького флоту.
Провідне місце займає харчова промисловість, представлена здебільшого виноробною, рибодобувною та рибопереробною промисловостями.
Основа спеціалізації: машинобудування, суднобудування і судноремонт, а також приладобудування.
У Севастополі базується практично весь морський транспортно-рефрижераторний флот України (4% світового рефрижераторного флоту).
Севастополь – потужне наукове місто, в якому знаходяться Севастопольський державний технічний університет і Севастопольський інститут ядерної енергетики і промисловості.
Історико-культурний потенціал: серед визначних пам’яток міста – Петропавлівський собор, Графська пристань, меморіал на Малаховому кургані (всі – ХІХ ст.); панорама «Оборона Севастополя», діорама «Штурм Сапун-гори» (обидві – ХХ ст..); на околиці Севастополя розташоване місто-музей «Античний Херсонес» (V ст. до н.е.); Херсонеський історико-археологічний заповідник; руїни Фортеці Каламіта (ХV ст.); Печерний монастир (VІІ–ІХ ст.); Акваріум-музей; дельфінарій; пам’ятник «Затопленим кораблям»; музей Чорноморського флоту; «Панорама героїчної оборони Севастополя 1854–1855рр»; «Британський кримський військовий меморіал»; численні пам’ятники, пам’ятники-фрагменти оборонних споруд та ін.
Сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначені відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованими внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Населення: 2491,6 тис. осiб.
Площа: 33,3 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Одеса.
Географічне положення: розташована на південному заході України. На південному сході омивається водами Чорного моря. На узбережжі велика кількість лиманів (найбільші – Куяльницький і Хаджибейський), повністю чи частково відгороджених від моря піщано-черепашковими пересипами. Головні річки області – Дунай (із Кілійським гирлом), Дністер, Кодима, Савранка. Багато дрібних пересихаючих річок.
Клімат: помірно континентальний зі спекотним сухим літом і м’якою малосніжною зимою. Середня температура липня +21°C на півночі і +24°C на півдні, січня –5°C на півночі і –2°C на півдні. Опади випадають більше влітку, часто у вигляді злив. У південній частині області бувають посухи.
Природно-рекреаційний потенціал: у приморській смузі декілька прісноводних озер (Кагул, Ялпуг, Котлабух) і солоних (Сасик, Шагани, Алібей, Бурнас). Лимани і деякі озера багаті цілющими грязями. Приморські кліматичні і грязьові курорти – «Чорноморка», «Приморський», «Лузанівка», «Холодна Балка», «Хаджибейський», «Сергіївка», «Малодолинський», «Лебедівка», «Куяльник», «Затока», «Великий і Малий Фонтани», «Аркадія».
У пониззі великих річок (Дунай, Дністер) і лиманів, на морських узбережжях і в шельфовій зоні розташовані високо цінні й унікальні природні комплекси, водно-болотні угіддя, екосистеми, що формують високий біосферний потенціал регіону, який має національне і міжнародне, глобальне значення.
Адміністративно-територіальний розподіл: 26 районів.
Влада: до владних структур Одеської області належать: облдержадміністрація, районні держадміністрації, облрада, міськради, сільські і селищні ради.
Транспортна мережа: основні залізничні вузли – Одеса, Ізмаїл, Болград. Велике значення для внутрішніх і особливо зовнішніх вантажних та пасажирських перевезень має морський транспорт: порти – Одеса, Іллічівськ, Білгород-Дністровський. Річкові перевезення здійснюються по Дунаю: порти – Ізмаїл, Кілія, Рені, Вилкове. Повітряні лінії з’єднують Одесу з багатьма містами України та закордонними країни.
Економічний потенціал. Промисловість: у структурі промислового виробництва регіону найбільшу питому вагу мають харчова, а також хімічна та нафтохімічна промисловість, чільне місце належить машинобудівному комплексу. Особливий розвиток здобула верстатобудівна галузь. Вона представлена підприємствами по виробництву металорізальних верстатів, ковальсько-пресового устаткування. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів складає 48%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 482 промислові підприємства, функціонує 713 малих промислових підприємств.
Головне природне багатство області - її земельні ресурси, що представлені переважно чорноземними ґрунтами з високою природною родючістю. У сполученні з теплим степовим кліматом вони формують високий агропромисловий потенціал регіону.
В області понад 2,5 млн. га сільськогосподарських угідь, у тому числі більш 2 млн. га ріллі, більше 80 тис. га виноградників і садів.
Культура і традиції: культурним центром є Одеса. Це місто має значну кількість культурних пам'яток, пам’ятників видатним діячам культури та мистецтва. В Одесі – дивовижний за своєю красою театр опери та балету, нескінченно довгий, всіяний старими будиночками Французький бульвар. Одеса – «столиця гумору», а її мешканці вважають себе одеситами за національністю. Щороку навесні тут проходить гумористичний фестиваль «Гуморина».
Найцікавіші об’єкти туризму – Троїцька церква 1808 р.; пам’ятник А.Е.Ришельє 1828 р.; Стара біржа 1828–1834 рр.; будинок Морського музею 1842 р.; Одеський театр опери та балету1884–1887 рр.; пам’ятник О.Пушкіну 1888 р.; Мавзолей Інзова 1825 р.; Вірменська і Грецька церкви ХІІІ–ХІV ст.; Білгород-Дністровська (Анкерманська) фортеця ХІІІ–ХV ст.; Підземна церква Св. Іоанна Сучанівського ХІV–ХVІІ ст.; Хрестовоздвиженська церква ХІV–ХVІ ст.; давній курган – с. Усатове; Садиба (палац, частина парку і господарський корпус) – с. Петрівка; Діорама “Штурм фортеці Ізмаїл російськими військами в 1790 р.”; Миколаївська церква і дзвіниця ХІІІ–ХVІІІ ст.; Церква Різдва 1822 р.; багато історико-краєзнавчих, літературних, художніх музеїв.
Контактна інформація
Одеська обласна державна адміністрація
65032, м. Одеса, пр-т Шевченка, 4
Тел.: +380 (482)28 03 00
E-mail: [email protected]
Населення: 1630,0 тис. чол.
Площа: 28,8 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Полтава.
Географічне положення: розташована у центральній частині Лівобережної України. Річки області належать басейну Дніпра: ліві притоки – Сула, Псел, Ворскла. У межах області – частина Кременчуцького водосховища.
Клімат: помірно континентальний. Середня температура липня +21 °C, січня –6,5 °C. Опади бувають переважно влітку у вигляді дощів.
Природно-рекреаційний потенціал: Гадяч – кліматичний курорт лісової зони, розташований на березі р. Псел; Ліщинівка – лісовий кліматичний курорт, розташований на березі р. Ворскла; Миргород – рівнинний бальнеологічний і грязьовий курорт лісостепової зони.
169 територій та об'єктів природно-заповідного фонду: 46 заказників, у тому числі 11 державного значення, 92 пам'ятки природи, серед яких - 1 державного значення, Устимівський дендропарк, 20 парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, з них 4 державного значення, 10 заповідних урочищ.
Сприятливі кліматичні умови, густа сітка piчок, численні водойми у поєднанні з мальовничими краєвидами, наявність мінеральних вод, відносно невисокий рівень урбанізації формують значний рекреаційний потенціал області.
Адміністративно-територіальний розподіл: 25 районів.
Влада: до структури влади Полтавської області входять: Полтавська обласна державна адміністрація, Полтавська обласна рада, міські ради, управління та адміністрації.
Керівництво Полтавської обласної державної адміністрації складається з голови, першого заступника голови облдержадміністрації; заступника голови облдержадміністрації з питань інформаційної сфери, релігій, національностей, культури, спорту; заступника голови облдержадміністрації з питань гуманітарної і соціальної сфери; заступника голови облдержадміністрації з питань промисловості, енергетики, транспорту і зв'язку; заступника голови облдержадміністрації з питань будівництва, житлового, комунального та шляхового господарства; заступника голови облдержадміністрації з питань розвитку територій і зовнішньоекономічних зв'язків; заступника голови облдержадміністрації з питань сільського господарства і продовольства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення; заступника голови облдержадміністрації з політико-правових питань і заступника голови з питань організації діяльності апарату облдержадміністрації з організаційної, правової, кадрової і контрольної роботи.
Транспортна мережа: основні залізничні вузли – Полтава, Кременчук, Гребінка, Ромодан. Поширений автомобільний транспорт. Велике транспортне значення має Дніпро. Річка Сула судноплавна. Повітряні авіалінії зв’язують центр області з іншими великими містами України.
Економічний потенціал. Промисловість: у структурі промислового виробництва регіону найбільшу питому вагу мають паливна, харчова промисловості, машинобудування і чорна металургія. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів складає 77%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 374 промислових підприємства, окрім того, функціонує 618 малих промислових підприємств.
Історико-культурний потенціал: найцікавіші об’єкти туризму – Хрестовоздвиженський собор 1699–1709 рр.; ансамбль Круглої площі та Монумент Слави 1805–1811 рр.; пам’ятник Петру І 1849 р.; Тріумфальна арка 1820 р.; Всіхсвятська церква 1815–1821 рр.; Мгарський монастир ХVІІ–ХІХ ст.; Керамічний технікум 1846 р.; будинок водолікарні 1914– 1917 рр.; Великосорочинський історико-краєзнавчий музей; літературно-меморіальний музей М.В.Гоголя; садиба і парк с. Березова Рудка ХVІІІ–ХІХ ст.; Державний музей-заповідник українського гончарства; фабрика художньої кераміки; державний музей-заповідник М.В.Гоголя; Державний музей-заповідник педагога А.С.Макаренка; Меморіальний комплекс садиби філософа і поета та пам’ятник Г.С.Сковороди; краєзнавчий музей (колишній будинок земства) 1903– 1908 рр.; пам’ятний знак на честь 800-річчя заснування Полтави 1974 р.
Полтава славиться своєю архітектурою XVII-XIX ст. Широко розвинені народні промисли (вишивка, килимарство, кераміка); роботи полтавських майстрів відомі по всьому світу.
Контактна інформація
Полтавська обласна державна адміністрація
36014, м. Полтава, вул. Жовтнева, 45,
Тел.: +380 (532) 56 02 90
факс: +380 (532) 56 53 14
E-mail: [email protected]
Населення: 1190 тис. осіб, щільність - 59 осіб на 1 кв. км.
Площа: 20,1 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Рівне.
Географічне положення: розташована на північному заході України, в зоні мішаних лісів – Українському Поліссі (ліси займають понад 38% території) та у лісостепу. Поверхня області рівнинна, північна частина зайнята Поліською низовиною, південна – Волинською височиною. Головна річка – Прип’ять, її притоки – Горинь, Стир, багато озер, зокрема Нобель і Біле. Місто Рівне розташоване на р. Усті.
Клімат: помірно континентальний. Середня температура січня –5 °C, липня +18 °C.
Природно-рекреаційний потенціал: 227 територій і об’єктів природно-заповідного фонду, зокрема державного значення – 17 заказників, 8 пам’яток природи, 2 пам’ятки садово-паркового мистецтва, 91 заказник, 36 пам’яток природи, 63 заповідні урочища. Сприятливі кліматичні умови, значні масиви лісів, річки, озера, лікувальні торфові грязі та мінеральні води створюють рекреаційні ресурси області. У Сарненському районі є курорт Горинь.
Адміністративно- територіальий розподіл: 16 районів.
Влада: керівництво Рівненської обласної державної адміністрації складається з голови, першого заступника голови облдержадміністрації; заступника голови облдержадміністрації з питань інформаційної сфери, релігій, національностей, культури, спорту; заступника голови облдержадміністрації з питань гуманітарної і соціальної сфери; заступника голови облдержадміністрації з питань промисловості, енергетики, транспорту і зв'язку; заступника голови облдержадміністрації з питань будівництва, житлового, комунального та шляхового господарства; заступника голови облдержадміністрації з питань розвитку територій і зовнішньоекономічних зв'язків; заступника голови облдержадміністрації з питань сільського господарства і продовольства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення; заступника голови облдержадміністрації з політико-правових питань і заступника голови з питань організації діяльності апарату облдержадміністрації з організаційної, правової, кадрової і контрольної роботи.
Транспортна мережа: загальна довжина залізниць – 588 км, автошляхів – 5,2 тис. км, зокрема з твердим покриттям – 4,3тис.км. Найбільші залізничні вузли – Здолбунів, Рівне, Сарни. Судноплавство здійснюється по Прип’яті, Горині, Стиру. У Рівному є аеропорт.
Економічний потенціал. Промисловість: у структурі промислового виробництва регіону найбільшу питому вагу мають електроенергетика, хімічна та нафтохімічна, харчова промисловість. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів складає 73%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 273 промислових підприємства, окрім того, функціонує 389 малих промислових підприємств.
Історико-культурний потенціал: загальна кількість пам’яток історії, археології, містобудування та архітектури, монументального мистецтва в області – 1122.
Найцікавішими туристично-екскурсійними об’єктами є Державний історико-культурний заповідник у м. Острог, Державний історико-культурний заповідник у м. Дубно, історико-меморіальний заповідник «Поле Берестецької битви», Державний музей-заповідник «Козацькі могили», монастир-фортеця ХV–ХVІІ ст.; Луцька брама ХVІ ст.; Синагога ХVІ ст.; Троїцький монастир-фортеця ХV–ХVІІ ст. і замок 1550 р.; та ін. пам’ятки. У Рівному 2 театри, створено державні музеї та 295 музеїв і музейних кімнат на громадських засадах.
Розвинуті такі художні промисли, як ткацтво, вишивка, гончарство, різьбярство.
Контактна інформація
Рівненська обласна державна адміністрація
Україна, 33000 Рівне, Майдан Просвіти, 1
Тел.: +380 (362) 69 51 65
факс:+380 (362) 26 08 35
E-mail: [email protected]
Населення: 1 млн. 369 тис. 800 осіб
Площа: 23,8 тис. кв. км.
Обласний центр: м.Суми.
Географічне положення: розташована у північно-східній частині Лівобережної України. Річки належать до басейну Дніпра і здебільшого є його лівими притоками. Найзначніші з них – Десна, Сейм, Сула, Псел, Ворскла. У долинах річок – численні озера-стариці і болота; багато штучних ставків.
Клімат: помірно континентальний. Зима прохолодна, літо не спекотне. Середня температура липня +19°C, січня –7,5°C. Максимум опадів випадає влітку у вигляді дощів.
Природно-рекреаційний потенціал: лісами і чагарниками зайнято 17% території. У північних районах переважають мішані ліси (сосна, дуб, береза), у центральних районах – острівні ліси (липа, клен, ясен), зустрічаються дубові гаї. За винятком ділянки цілинного степу «Михайлівська цілина» (входить до Українського степового заповідника), усі степові простори розорані. Баси – кліматичний курорт лісостепової зони, розташований за 7 км від Сум на великому масиві хвойно-листяних лісів уздовж р. Псел.
168 об'єктів і територій природно-заповідного фонду (український степовий заповідник Михайлівська цілина, заказники, дендропарк, заповідні урочища).
Адміністративно-територіальний розподіл: 18 районів.
Влада: керівництво Сумської обласної державної адміністрації складається з голови, першого заступника голови облдержадміністрації; заступника голови облдержадміністрації з питань інформаційної сфери, релігій, національностей, культури, спорту; заступника голови облдержадміністрації з питань гуманітарної і соціальної сфери; заступника голови облдержадміністрації з питань промисловості, енергетики, транспорту і зв'язку; заступника голови облдержадміністрації з питань будівництва, житлового, комунального та шляхового господарства; заступника голови облдержадміністрації з питань розвитку територій і зовнішньоекономічних зв'язків; заступника голови облдержадміністрації з питань сільського господарства і продовольства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення; заступника голови облдержадміністрації з політико-правових питань і заступника голови з питань організації діяльності апарату облдержадміністрації з організаційної, правової, кадрової і контрольної роботи.
Транспортна мережа: основні залізничні вузли – Суми, Конотоп, Глухів, Ворожба, Дружба. Розвинений автомобільний транспорт. Авіалінії зв’язують центр з іншими великими містами України.
Економічний потенціал. Промисловість: основними напрямами діяльності промислових підприємств області є хімічне машинобудування, насосне та енергетичне машинобудування, сільськогосподарське машинобудування, приладобудування та радіоелектроніка, виробництво технологічного устаткування для переробних галузей агропромислового комплексу, для гірничо-рудної промисловості, для поліграфічної промисловості та медицини, для нафтогазобудiвної i переробної галузей, хiмiкатiв, кiнофотоматерiалiв, мінеральних добрив.
У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів становить 76%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 273 промислових підприємства, окрім того, функціонує 327 малих промислових підприємств.
Історико-культурний потенціал: найцікавіші об’єкти туризму – Воскресенська церква 1702 р.; Спасо-Преображенський собор 1776 р.; Іллінська церква 1836 р.; Петропавлівська церква 1851 р.; Пантелеймонівський монастир ХІХ ст.; будинок-музей А.П.Чехова ХІХ–ХХ ст.; музично-драматичний театр ім. М.С.Щепкіна; Державний історико-культурний заповідник у м. Глухів; Тріумфальна арка (фортечна брама) 1744 р.; Миколаївська церква 1693 р.; Анастасіївський собор 1885–1886 рр.; фабрика художнього ткацтва ХІХ ст.; Введенська церква 1774–1784 рр.; Городище «Городок» (залишки літописного міста Путівля) ХІ–ХІІІ ст.; собор Різдва Богородиці 1591 р.; Мовчанський монастир ХVІ–ХVІІІ ст.; Меморіальний комплекс «Спадщанський ліс»; «Золоті ворота» і парк ХІХ ст. с. Волокитине; Святодухівський собор 1738–1744 рр.; Курганні могильники; парк «Нескучное» поч. ХІХ ст.; грот німф 1809 р.; кімната-музей українського поета П.А.Грабовського; кімната-музей письменника Остапа Вишні; Тростянецький палац ХІХ ст.
Сумчани пишаються своїм художнім музеєм, одним із найдавніших і найцікавіших в Україні. Твори живопису, графіки і скульптури розмістилися в будинку колишнього казначейства, пам'ятнику архітектури XIX ст.
У збірках західноєвропейського мистецтва - роботи італійських, фламандських, голландських, французьких майстрів кінця XVI - початку XX століть.
Колекція українського дореволюційного мистецтва містить ряд ікон XVIII в., чудові парсуни, офорти Т.Шевченка тощо.
Контактна інформація
Сумська обласна державна адміністрація
м. Суми, пл. Незалежності, 2
Тел.: +380 (542) 22 22 63
факс: +380 (542) 22 22 63
E-mail: [email protected]
Населення: 1 млн. 151 тис. чол.
Площа: 13,8 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Тернопіль.
Географічне положення: розташована на заході України, в межах лісостепової зони. Майже вся територія області зайнята Подільською височиною, в межах якої виділяються Кременецькі гори й Товтри.
Головна річка – Дністер; його затоки – Золота Липа, Коропець, Стрипа, Джурин, Серет, Нічлава, Збруч. Місто Тернопіль розташоване на р. Сереті.
Клімат: помірно континентальний. Середня температура липня +19°C, січня –5°C. Кількість опадів становить 550-600 мм.
Природно-рекреаційний потенціал: 421 територія та об’єкт природно-заповідного фонду, зокрема Державний природний заповідник «Медобори», 89 заказників, 308 пам’яток природи, 18 парків – пам’яток садово-паркового мистецтва, дендропарк у с. Рай, закладений у ХVІІ ст. Сприятливі кліматичні умови, мальовничі ландшафти, ліси, річки, джерела мінеральної води та лікувальні грязі створюють рекреаційні ресурси області. Грунт - переважно різних типів чорнозем.
Корисні копалини: значні запаси будівельної мінеральної сировини (вапняки, крейда, мергель, гіпс, кварцові піски, пісковики, цегельно-черепичні глини, суглинки, гравійно-галечникові матеріали). Є також запаси торфу та невеликі поклади бурого вугілля. Окрім того, регіон має значні запаси мінеральних вод.
Адміністративно-територіальний розподіл: на 17 районів.
Влада: органами державної виконавчої влади в Тернопільській області та в районах є відповідно обласні та районні державні адміністрації, які очолюють голови цих адміністрацій. Територіальною основою місцевого самоврядування є село, селище, місто. Органами місцевого самоврядування є сільські, селищні, міські ради, що обираються громадянами, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Транспортна мережа: загальна довжина залізниць – 574 км, автошляхів – 5,6 тис. км, у тому числі з твердим покриттям – 4,8 тис. км. Найбільші залізничні вузли – Тернопіль, Чортків. По Дністру здійснюється судноплавство. У м. Тернополі є аеропорт.
Економічний потенціал. Промисловість: у структурі промислового виробництва Тернопільщини найбільшу питому вагу мають харчова промисловість, машинобудування, легка промисловість. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів складає 71%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 270 промислових підприємств, функціонує також 347 малих промислових підприємств.
Історико-культурний потенціал: загальна кількість пам’яток історії, археології, містобудування і архітектури, монументального мистецтва в області – 1068.
Найцікавішими об’єктами туризму є Збаразький історико-культурний заповідник, пам’ятки архітектури ХІІ–ХІХ ст. у м. Кременці, Миколаївський собор, ансамбль ліцею, Богоявленський монастир, ансамбль Почаївської лаври, Старий замок, картинна галерея в Тернополі; домініканський костьол ХVІІІ ст.; картинна галерея; найбільша у світі гіпсова печера «Кришталева» з мінеральними джерелами у с. Кривчому.
У Тернополі є 2 театри, обласна філармонія, в області створено державні музеї, зокрема краєзнавчі у Тернополі та Кременці, музей «Молотківська трагедія» в с. Молоткові та ін.
Контактна інформація
Тернопільська обласна державна адміністрація
46021, м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8
Тел.: +380 (352) 52-07-88
E-mail: [email protected]
Населення: 2998 тис. осіб, щільність - 95 осіб на 1 кв. км.
Площа: 31,4 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Харків.
Географічне положення: розташована на північному сході України, у лісостеповій та степовій зонах. Поверхня території рівнинна. Більша частина області розташована в межах Придніпровської низовини. На півночі та північному сході – відроги Середньоросійської, на південному сході – Донецької височин.
Головна річка – Сіверський Донець з притоками.
Клімат: помірно континентальний. Середня температура січня -7°C, липня+21°C. Кількість опадів становить 550-600 мм.
Природно-рекреаційний потенціал: 135 територій та об’єктів природно-заповідного фонду, з них державного значення – 2 заказники, ботанічний сад і зоопарк у м. Харкові, 4 парки – пам’ятки садово-паркового мистецтва та місцевого значення – 81 заказник, 39 пам’яток природи, 1 парк – пам’ятка садово-паркового мистецтва та 6 заповідних урочищ. Сприятливі кліматичні умови, мальовничі ландшафти, джерела мінеральних вод – рекреаційні ресурси області, на базі яких створено курорти: Березовські Мінеральні Води та Рай-Оленівка.
Корисні копалини: родовища природного газу, нафти, значні поклади бурого і кам'яного вугілля, залізної руди; здійснюється видобуток горючих газів. Розповсюджені поклади будівельних матеріалів осадового походження (пісок, глина, крейда, вапняк), є також джерела мінеральних вод.
Грунт - переважно типовий середньогумусний чорнозем.
Адміністративно-територіальний розподіл: 27 районів.
Влада: керівництво Харківської обласної державної адміністрації складається з голови, першого заступника голови облдержадміністрації; заступника голови облдержадміністрації з питань інформаційної сфери, релігій, національностей, культури, спорту; заступника голови облдержадміністрації з питань гуманітарної і соціальної сфери; заступника голови облдержадміністрації з питань промисловості, енергетики, транспорту і зв'язку; заступника голови облдержадміністрації з питань будівництва, житлового, комунального та шляхового господарства; заступника голови облдержадміністрації з питань розвитку територій і зовнішньоекономічних зв'язків; заступника голови облдержадміністрації з питань сільського господарства і продовольства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення; заступника голови облдержадміністрації з політико-правових питань і заступника голови з питань організації діяльності апарату облдержадміністрації з організаційної, правової, кадрової і контрольної роботи.
Транспортна мережа: загальна довжина залізниць – 1521 км, автошляхів – 8,3 тис. км, в тому числі з твердим покриттям – 6,6 тис. км. Найбільші залізничні вузли – Харків, Лозова, є аеропорт, діє метрополітен.
Економічний потенціал. Промисловість: у структурі промислового виробництва регіону найбільшу питому вагу мають машинобудування і металообробка, електроенергетика, харчова і паливна промисловості. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів становить 49%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 625 промислових підприємств. Крім того, функціонує 2027 малих промислових підприємств.
Історико-культурний потенціал: загальна кількість пам’яток історії, археології, містобудування і архітектури, монументального мистецтва в області – 2535.
Найвідомішими туристичними об’єктами є меморіальний комплекс українського філософа-просвітителя Г.С.Сковороди в с. Сковородинівці, пам’ятки архітектури: Покровський собор 1689 р.; Успенський собор 1771р.; Катерининський палац ХVІІІ ст.; Художньо-меморіальний музей І.Ю.Рєпіна; Преображенський собор ХVІІ ст.; Миколаївська церква ХІХ ст. в м. Ізюмі та ін.
У м.Харків є 6 театрів, обласна філармонія, цирк, 6 державних музеїв.
Контактна інформація
Харківська обласна державна адміністрація
61002, м.Харків, вул. Сумська, 64
Тел.: +380 (572) 43-21-05
Факс: +380 (572) 43-22-01
E-mail: [email protected]
Населення: 1149,8 тис. осіб, щільність - 40 осіб на 1 кв. км.
Площа: 28,5 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Херсон.
Географічне положення: розташована на півдні України в межах Причорноморської низовини, у басейні нижньої течії Дніпра. На півдні омивається водами Чорного і Азовського морів. Берегова лінія дуже порізана. Вздовж морського узбережжя тягнуться піщані острови, коси, мілководні затоки, Дніпровський лиман. Головні річки – Дніпро і його права притока Інгулець. На території області знаходиться велика частина Каховського водосховища, з якого вода надходить у Північно-Кримський канал і Каховську зрошувальну систему.
Клімат: помірно континентальний. Улітку сюди надходять повітряні маси з Північної Африки, Малої Азії і Балканського півострова, взимку – маси арктичного повітря, що сприяють ранній осені і пізній весні. Літо спекотне і сухе, іноді бувають чорні бурі. Зима здебільшого тепла, малосніжна; осінь і весна сухі й сонячні. Середня температура липня +22,5°C, січня –4°C. Купальний сезон у морях – із червня до жовтня. Кількість опадів становить 350-500 мм.
Природно-рекреаційний потенціал: заповідники – степовий Асканія-Нова, Чорноморський, а також Азово-Сиваське заповідно-мисливське господарство, Гопри (Гола Пристань) – грязьовий курорт степової кліматичної зони, на лівому березі р. Конка. Скадовськ – зона відпочинку на узбережжі Чорного моря. Численні оздоровчо-спортивні заклади.
Адміністративно-територіальний розподіл: 18 районів.
Влада: керівництво Херсонської обласної державної адміністрації складається з голови, першого заступника голови облдержадміністрації; заступника голови облдержадміністрації з питань інформаційної сфери, релігій, національностей, культури, спорту; заступника голови облдержадміністрації з питань гуманітарної і соціальної сфери; заступника голови облдержадміністрації з питань промисловості, енергетики, транспорту і зв'язку; заступника голови облдержадміністрації з питань будівництва, житлового, комунального та шляхового господарства; заступника голови облдержадміністрації з питань розвитку територій і зовнішньоекономічних зв'язків; заступника голови облдержадміністрації з питань сільського господарства і продовольства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення; заступника голови облдержадміністрації з політико-правових питань і заступника голови з питань організації діяльності апарату облдержадміністрації з організаційної, правової, кадрової і контрольної роботи.
Транспортна мережа: види транспорту на Херсонщині – залізничний, морський, річковий. Головні порти на морі – Херсон і Скадовськ. Суттєве значення має вантажно-пасажирське судноплавство на Дніпрі. Розвинений автомобільний транспорт. Центр області пов’язаний повітряними авіалініями з багатьма великими містами України.
Економічний потенціал. Промисловість: Херсонська область - індустріально-аграрний край з високорозвинутим сільським господарством і багатогалузевою промисловістю. Регіон забезпечує 35% загальнодержавного виробництва електромашин, 24% - бавовняних тканин, по 5,8% - зерна та насіння соняшника. У структурі промислового виробництва регіону найбільшу питому вагу мають харчова промисловість, машинобудування та металообробка, електроенергетика. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів складає 66%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебуває 211 промислових підприємств, функціонує 380 малих промислових підприємств.
Корисні копалини: надра багаті на цементні та цегляно-черепичні глини, скляні піски, мергель, вапняк, сіль, торф, газ.
Сільське господарство: площа сільськогосподарських угідь (по всіх товаровиробниках, включаючи підсобні господарства) - 1968,5 тис. га, з них ріллі - 1775,1 тис. га.
Ocнoвнi нaпpямки виpoбництвa в гaлyзi pocлинництвa: зepнoві, нaciння coняшникy, oвочі. Ocнoвнi нaпpямки виpoбниuтвa в гaлyзi твapиниицтвa: cкoтapcтвo, cвинapcтвo, вiвчapcтвo.
Грунт - переважно чорнозем і темнокаштановий.
Історико-культурний потенціал: найцікавіші об’єкти туризму – Греко-Софіївська церква 1780 р.; Арсенал 1784 р.; пам’ятник англійському лікарю Д.Говарду 1820 р.; Святодухівський собор 1836 р.; Катерининський собор 1786 р.; Очаківська брама ХVІІІ ст.; Григоріївський монастир 1781-1803 рр.; давні кургани, могила останнього кошового отамана Костя Гордієнка 1733 р.; рештки останньої з козацьких січей; залишки фортеці «Тягин» ХV-ХVІІІ ст.; музей природи Чорноморського біосферного заповідника; Корсунський монастир кін. ХVІІІ ст.; «Легендарна тачанка» 1967 р.
69 територій та об'єктів природно-заповідного та культурно-історичного фонду, 2 біосферні заповідники, 5 заказників, дендрологічний парк Асканія-Нова (всі державного значення); 32 пам'ятки природи; 12 парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, 10 заповідних урочищ.
Контактна інформація
Хeрсонська обласна державна адміністрація
73000, м. Херсон, площа Свободи, 1
Тел.: +380 (552) 22-33-80
E-mail: [email protected]
Населення: 1426,5 тис. осіб. Щільність - 69,5 осіб на 1 кв. км.
Площа: 20,6 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Хмельницький.
Географічне положення: розташована в західній часті України, переважно в лісостеповій зоні. Ліси займають 270,2 тис. га. За характером рельєфу – хвиляста рівнина. Північна частина території області лежить у межах Волинської височини, решта – у межах Подільської височини. Головні річки – Дністер, Південний Буг, верхів’я Горині та Случі.
Клімат: помірно континентальний. Середня температура січня –5°C, липня +19°C.
Природно-рекреаційний комплекс: 269 територій та об’єктів природно-заповідного фонду: Національний природний парк «Подільські Товтри», 39 заказників, 198 пам’яток природи, Кам’янець-Подільський ботанічний сад і дендропарк, 7 заповідних урочищ, 24 пам’ятки садово-паркового мистецтва. Природними рекреаційними ресурсами вважаються сприятливі кліматичні умови, лісові масиви, джерела мінеральних вод, на їх базі створено курорт Сатанів.
Адміністративно-територіальний розподіл: 20 районів.
Влада: керівництво Хмельницької обласної державної адміністрації складається з голови, першого заступника голови облдержадміністрації; заступника голови облдержадміністрації з питань інформаційної сфери, релігій, національностей, культури, спорту; заступника голови облдержадміністрації з питань гуманітарної і соціальної сфери; заступника голови облдержадміністрації з питань промисловості, енергетики, транспорту і зв'язку; заступника голови облдержадміністрації з питань будівництва, житлового, комунального та шляхового господарства; заступника голови облдержадміністрації з питань розвитку територій і зовнішньоекономічних зв'язків; заступника голови облдержадміністрації з питань сільського господарства і продовольства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення; заступника голови облдержадміністрації з політико-правових питань і заступника голови з питань організації діяльності апарату облдержадміністрації з організаційної, правової, кадрової і контрольної роботи.
Транспортна мережа: загальна довжина залізниць – 732 км, автошляхів – близько 7 тис. км, зокрема з твердим покриттям – 6,2 тис. км. Найбільші залізничні вузли – Шепетівка, Гречани, Хмельницький. У Хмельницькому є аеропорт.
Економічний потенціал. Промисловість: у структурі промислового виробництва регіону найбільшу питому вагу мають електроенергетика, харчова промисловість, машинобудування і металообробка, промисловість будівельних матеріалів. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів становить 84%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебувають 246 промислових підприємств, функціонує 422 малі промислові підприємства.
Історико-культурний потенціал: загальна кількість пам’яток історії, археології, містобудування, архітектури, монументального мистецтва – 2015. Найвідомішим туристичним об’єктом є Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець» у м. Кам’янець-Подільському, серед пам’яток якого – укріплення ХІV–ХVІ ст.: Гончарна, Кравецька, Кушнірська, Папська та інші вежі; Руська і Польська брами ХVІ–ХVІІІ ст.; церква Петра і Павла ХVІ ст.; готичний костьол ХVІ ст.; турецький мінарет 1672–1692 рр.; ратуша ХVІ ст.; Тріумфальна арка ХVІІІ ст.; дерев’яна Хрестоздвиженська церква на Карвасарах ХVІІІ ст.; монастирі ХVІ–ХVІІІ ст.; костьоли, замки, залишки фортець та інші пам’ятки.
У Хмельницькому 2 театри, обласна філармонія. В області 4 музеї.
Культура Хмельниччини унікальна: вона ввібрала в себе духовну спадщину не тільки українського народу, а й, внаслідок історичних обставин, російського, польського, єврейського, вірменського, молдавського.
Контактна інформація
Хмельницька обласна державна адміністрація
29005, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 2
Тел.: +380 (382) 76 50 24, 76 50 25
факс: +380 (382) 76 51 72, 26 11 65
E-mail: [email protected]
Населення: 1435,2 тис. осіб. Щільність 69 осіб на 1 кв. км.
Площа: 20,9 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Черкаси.
Географічне положення: розташована у центральній частині України, на берегах середньої течії Дніпра. Головна річка – Дніпро.
Клімат: помірно континентальний; м’яка зима і тепле літо. Середня температура липня +20°C, січня –6°C.
Природно-рекреаційний потенціал: Соснівка – рівнинний кліматичний курорт лісостепової зони, розташований на великому масиві хвойних лісів правого берега Дніпра. Функціонують санаторії, профілакторії, пансіонати, будинки відпочинку, оздоровчо-спортивні бази.
Адміністративно-територіальний розподіл: 20 районів.
Влада: керівництво Черкаської обласної державної адміністрації складається з голови, першого заступника голови облдержадміністрації; заступника голови облдержадміністрації з питань інформаційної сфери, релігій, національностей, культури, спорту; заступника голови облдержадміністрації з питань гуманітарної і соціальної сфери; заступника голови облдержадміністрації з питань промисловості, енергетики, транспорту і зв'язку; заступника голови облдержадміністрації з питань будівництва, житлового, комунального і шляхового господарства; заступника голови облдержадміністрації з питань розвитку територій і зовнішньоекономічних зв'язків; заступника голови облдержадміністрації з питань сільського господарства і продовольства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення; заступника голови облдержадміністрації з політико-правових питань і заступника голови з питань організації діяльності апарату облдержадміністрації з організаційної, правової, кадрової і контрольної роботи.
Транспортна мережа: основні залізничні вузли – ім. Т.Шевченка і Христинівка. Розвинений автомобільний транспорт. Здійснюється вантажно-пасажирське судноплавство по Дніпру. Центр області пов’язаний повітряними авіалініями з багатьма великими містами України.
Економічний потенціал: за структурою господарства область індустріально-аграрна. У сукупній валовій продукції питома вага промисловості становить 36%, а сільського господарства - 27%.
В області діє понад 300 промислових підприємств, які виробляють електроенергію, видобувають вугілля, випускають мінеральні добрива, аміак, хімічні волокна, засоби автоматизації та обчислювальної техніки, технологічне обладнання для переробних галузей, машини та обладнання для тваринництва і кормовиробництва, товари народного споживання продовольчої та непродовольчої груп. В харчовій промисловості найбільшого розвитку набули такі галузі, як цукрова, м'ясопереробна, молочна, борошномельно-круп'яна, лікеро-горілчана, консервна.
Область відіграє важливу роль в системі народного господарства України як регіон з високорозвинутим сільським господарством, яке характеризується високою культурою ведення землеробства і тваринництва.
Історико-культурний потенціал: найцікавіші об’єкти туризму – Будинок пана Енгельгарда 1828–1829 рр.; дуб Т.Шевченка; хата чумака (етнографічний музей) 1816 р.; хата Т.Шевченка ХІХ–ХХ ст.; садиба: парк, палацовий будинок ХVІІІ-ХІХ ст.; державний історико-культурний заповідник «Батьківщина Т.Шевченка»; Преображенська церква Красногірського монастиря 1767–1772 рр.; садиба Давидових поч. ХІХ ст.; городище «Княжа гора» ХІІ ст.; могила Т.Шевченка; Канівський музей народного декоративно-ужиткового мистецтва; сосна М.В.Гоголя; Державний історико-культурний заповідник «Трахтемирів»; Державний історико-культурний заповідник у м. Корсунь-Шевченківському; садиба Лопухіних ХVІІІ ст.; парк і комплекс споруд Мисливського замку 1896– 1903 рр.; Базиліанський монастир 1764–1784 рр.; дендропарк «Софіївка» 1796 р.; могила цадика Нахмана 1811 р.; костьол 1812 р.; національний заповідник «Чигирин»; залишки вежі Дорошенка ХVІ–ХVІІІ ст.; братська могила козаків і мирних жителів, які загинули від рук турецьких загарбників ХVІІ ст.; пам’ятник героям битв з польсько-шляхетськими та турецькими загарбниками ХІХ ст.; давні кургани; Мотронинський монастир 1801р.; Іллінська церква-усипальниця Б.Хмельницького 1653 р.; залишки маєтку Б.Хмельницького ХVІІ ст.; пам’ятник історії «Три криниці» ХVІІ ст.
Контактна інформація
Черкаська обласна державна адміністрація
18001, м. Черкаси, бульв. Шевченка, 185
Тел.: +380 (472) 47 33 33, 47 29 15, 47 41 41
факс: +380 (472) 54 04 70, 47 41 41
E-mail: [email protected]
Населення: 935 тис. осіб, щільність - 115 осіб на 1 кв. км.
Площа: 8,1 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Чернівці.
Географічне положення: розташована на заході України, в межах Передкарпаття та східної частини Українських Карпат. Рівнинна частина області зайнята Хотинською височиною, на південному заході розташовані Покутсько-Буковинські Карпати та ряд невеликих хребтів. Ліси та чагарники займать 31,6% території. Головні річки – Дністер, Прут з Черемошем і Сірет.
Клімат: помірно континентальний. Середня температура січня –6°C, липня +17°C. Кількість опадів становить 650-750 мм.
Природно-рекреаційний потенціал: 243 території та об’єкти природно-заповідного фонду, зокрема Національний природний парк «Вижницький», 7 заказників державного значення, 8 пам’яток природи, ботанічний сад і дендропарк Чернівецького державного університету, Сторожинецький дендропарк, 9 заказників, 136 пам’яток природи, 40 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва та 39 заповідних урочищ місцевого значення. Сприятливі можливості лікування в області створюють відомі родовища лікувальних грязей та джерела мінеральних вод у Глибоцькому, Сторожинецькому, Путильському та Вижницькому районах; є курорт Брусниця.
Адміністративно-територіальний розподіл: 11 районів.
Влада: представники національних меншин є активними учасниками державних управлінських процесів у краї. Обласна влада організаційно і матеріально допомагає національним громадам у проведенні масових національно-культурних заходів. Уже традиційними стали в Чернівцях румунські національні свята - «Мерцішор», «Флоріле Далбе» та «Лімба ноастре», в яких беруть участь й інші національно-культурні товариства краю.
Обласна державна адміністрація, органи місцевої влади підтримують контакти національних меншин як з етнічними батьківщинами, так і з українцями, котрі проживають за межами України.
Транспортна мережа: загальна довжина залізниць – 460 км, майже всі автошляхи – близько 3 тис. км – з твердим покриттям. Головний залізничний вузол – Чернівці. У Чернівцях є аеропорт.
Економічний потенціал: важливе значення в економічному і соціальному розвитку області відіграють ліси. Загальна площа лісів складає 258 тис. га. Основними лісоутворюючими породами є ялина, бук, ялиця і дуб. Середній вік насаджень - 60 років.
Мінералогічні ресурси Чернівецької області включають родовища мінеральних вод та грязей. Відомо понад 60 родовищ мінеральних вод типу «Іжевська», «Мацеста», «Боржомі» та «Нафтуся».
Ґрунт - переважно лісовий бурозем та дерново-підзолистий.
Корисні копалини: регіон багатий на поклади будівельних матеріалів (гіпс, ангідрид, мергелі, вапняки), різні види пісків, джерела мінеральної води. Увагу привертають нещодавно відкриті нафтогазоносні родовища, а також прояви золотоносності і мідноколчеданного та поліметалічного зруднення.
Історико-культурний потенціал: загальна кількість пам’яток історії, археології, містобудування і архітектури, монументального мистецтва в області – 750.
Найвизначнішими об’єктами туризму є фортеця ХІІІ–ХVІІІ ст. в Хотині, архітектурні пам’ятки – церкви: Миколи 1607 р., Вознесенська ХVІІ ст., Спиридоніївська 1715 р., Різдва 1767 р., Успіння на Каличанці 1783 р. у м. Чернівцях, Вознесенська ХV ст. у м. Лужанах, Іллінська з дзвіницею 1560р.; Здвиженська 1561 р. у м. Підвальному.; комплекс резиденції митрополитів Буковини і Далмації 1864–1882рр., тепер університет; залишки оборонних редутів російських військ періоду російсько-турецької війни 1768–1774рр.; триярусна печера «Попелюшка» з галереєю та внутрішнім оздобленням біля с. Подвірного; пам’ятки садово-паркового мистецтва у м. Чернівці, та інші пам’ятки.
У Чернівцях 2 театри, обласна філармонія, діють 4 державні музеї.
Контактна інформація
Чернівецька облдержадміністрація
58010, м. Чернівці, вул. Грушевського, 1
Тел.: +380 (372) 55 28 44
E-mail: [email protected]
Населення: 1236.0 тис. осіб. Щільність населення - 39.2 осіб на кв. км.
Площа: 31,9 тис. кв. км.
Обласний центр: м. Чернігів.
Географічне положення: розташована на півночі України, на лівому березі середньої течії Дніпра. Головна річка – Десна.
Клімат: помірно континентальний. Середня температура липня +19,3°C, січня –7°C. Опади рівномірно протягом року. Середньорічна кількість опадів 550-660 мм.
Природно-рекреаційний потенціал: багата флора та фауна, дубово-соснові ліси, широкі луги рівнинних річкових заплав, щедрі мисливські та рибальські угіддя. 610 заповідників. Неперевершені лікувальні багатства: йодована деснянська вода, єдине в Україні родовище лікувального мінералу бішофіту, багаті запаси цілющих мінеральних вод.
Адміністративно-територіальний розподіл: 22 райони.
Влада: місцеві державні адміністрації: в облдержадміністрації - 103 працівники апарату. Районних державних адміністрацій - 22, в яких загалом 614 працівників. Місцеві ради: 10725 депутатів працюють у 594 місцевих радах.
Транспортна мережа: основні залізничні вузли – Ніжин, Бахмач, Чернігів, Прилуки. Інтенсивне судноплавство здійснюється по Десні і Дніпру. Чернігів має повітряне сполучення з багатьма великими містами України.
Економічний потенціал: індустріально-аграрна структура господарства. Пріоритетними є харчова, паливна, машинобудівна і металообробна, деревообробна, целюлозно-паперова, легка промисловості. Чернігівщина забезпечує понад 80% загальнодержавного випуску вовняних тканин і шпалер, 30% хімічних волокон і ниток, 20% видобутку нафти. Область єдина в Україні випускає пожежні машини, кордну тканину для виробництва шин, білкову оболонку для харчової промисловості, окремі види обладнання для галузей АПК. Підприємства й організації області поставляють продукцію у понад 60 країн світу.
У галузі сільськогосподарського виробництва її знають як одного з найбільших постачальників картоплі, цукру, збіжжя, продуктів тваринництва, а також меду, фруктів, льону та знаменитих ніжинських огірків. Сільське господарство області майже повністю, за винятком олії та рибопродуктів, забезпечує продовольчі потреби населення, має значні експортні можливості.
Чернігівщина багата корисними копалинами. Загальнодержавне значення мають поклади високоякісних скляних пісків і нафти. Є нафтогазоконденсатні родовища. Велике промислове значення мають родовища крейди в Новгород-Сіверському районі та цегельної сировини по всій території області. На Чернігівщині відкрито єдине в Україні родовище бішофіту - унікальне за обсягом і лікувальними якостями, у центральній частині поширені джерела мінеральних вод.
Історико-культурний потенціал: Чернігівський край відомий великою кількістю унікальних пам’яток історії та архітектури Княжої та Козацької доби. Більш ніж 200 з них мають світове значення і свідчать про видатну роль і місце Чернігівського князівства у формуванні Київської Русі та Української держави. Найцікавіші об’єкти туризму – Борисоглібський собор XII ст.; Антонієві печери XI–XVIII ст.; полкова скарбниця початок XVIII ст.; Спасо-Преображенський собор, Миколаївська церква 1720 р.; собор Різдва 1800 р.; Густинський Свято-Троїцький монастир 1600 р.; історико-культурний заповідник Качанівка – площа парку 560 га, площа озер і ставків на річці Смож – 100 га, палацовий комплекс, Георгіївська церква XIX ст., Альтанка М.І.Глінки з гротом; Тростянецький дендропарк XIX ст. з унікальною колекцією рослин; Сокиринецький палацо-парковий ансамбль XIX ст.; Печерний храм св. Феодосія Тотемського; Чернігівський Колегіум XVII– XVIIІ ст.; курганний некрополь IX–Х ст.; “Чорна могила” Х ст.
Контактна інформація
Чернігівська державна обласна адміністрація
м. Чернігів, 14000, вул. Шевченка, 7
Тел.: +380 (462) 17 40 71, 17 50 71
факс: +380 (462) 10 12 80
E-mail: [email protected]