• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Політичні відносини
Опубліковано 16 вересня 2024 року о 17:00

УКРАЇНСЬКО-КІПРСЬКІ ВІДНОСИНИ: 

 

Офіційна назва країни: Республіка Кіпр (гр. Κυπριακή Δημοκρατία)

Визнання України: 27 грудня 1991 року

Встановлення дипломатичних відносин: 19 лютого 1992 року

Національне свято: 1 жовтня – День Незалежності Республіки Кіпр.

Глава держави: Президент Республіки Нікос Хрістодулідіс (6 грудня 1973 р.н.).

Глава Парламенту: Голова Палати Представників Республіки Анніта Дімітріу (18 жовтня 1985 р.н.). Однопалатний парламент, 56 депутатів.

Глава Уряду: обов’язки Глави Уряду виконує Президент Республіки (урядовий портал: https://www.pio.gov.cy/).

Глава МЗС: Міністр закордонних справ Республіки Кіпр Константінос Комбос (17 жовтня 1976 р.н.).


Дипломатичні місії / Глави Місій:

  • 23.03.1999 р. - призначення Маркова Дмитра Юхимовича першим Послом України в Республіці Кіпр (за сумісництвом);
  • 08.1999 р. – відкриття Генерального консульства України (м. Нікосія);
  • 09.2003 р. – започаткування діяльності Посольства України в Республіці Кіпр;
  • 2003-2007 рр. – каденція Гуменюка Бориса Івановича, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Кіпр;
  • 2007-2012 рр. – каденція Дем'янюка Олександра Павловича, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці;
  • 2012-2019 рр. – каденція Гуменюка Бориса Івановича, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Кіпр;
  • Серпень 2020 р. – призначення Німчинського Руслана Михайловича Надзвичайним і Повноважним Послом України в Республіці Кіпр.

Посольство Кіпру в Україні:

  • 1997 р. - Ю.Гетьманенка, Голову правління «Експобанк», призначено Почесним консулом Республіки Кіпр в Україні (м. Київ);
  • 2006-2008 рр. – каденція Леонідаса Маркідеса, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Кіпр в Україні (за сумісництвом) з резиденцією у м.Берлін;
  • 2008-2009 рр. – каденція Пантіаса Еліадеса, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Кіпр в Україні (за сумісництвом) з резиденцією у м.Берлін;
  • 2009-2013 рр. – каденція Евагораса Вріонідіса, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Кіпр в Україні з резиденцією у м.Київ;
  • 2013-2017 рр. – каденція Вассоса Чамберлена, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Кіпр в Україні;
  • 2017-2023 рр. – каденція Луїса Телемаху, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Кіпр в Україні;
  • 2023 по ц.ч. - каденція Михаліса Захаріоглу, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Кіпр в Україні.


Двосторонні зустрічі та візити:

Двостороннє співробітництво між Україною та Республікою Кіпр розвивається у дусі взаєморозуміння та довіри, чому сприяє близькість позицій двох країн з багатьох актуальних питань міжнародних відносин, а також духовна близькість українського та кіпрського народів.

На постійній основі здійснюється двосторонній діалог між керівництвом України та Кіпру в рамках міжнародних заходів та у двосторонньому форматі.

Кіпр підтримує незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також приєднується до ухвалення рішень щодо запровадження санкцій ЄС проти рф з огляду на повномасштабне вторгнення росії на територію України.

3-5 липня 2011 року відбувся перший в історії українсько-кіпрських відносин офіційний візит Президента РК Д.Хрістофіаса в Україну; візит став знаковою подією, яка засвідчила перехід двосторонніх відносин на найвищий рівень політичного діалогу; він став каталізатором не лише поглиблення політичного діалогу, але й активізації українсько-кіпрського співробітництва в усіх сферах взаємного інтересу.

Перший в історії українсько-кіпрських відносин офіційний візит Президента України до Республіки Кіпр відбувся 8-9 листопада 2012 р.

10-12 червня 2010 року Республіку Кіпр відвідав з робочим візитом Голова Верховної Ради України, в ході якого він взяв участь у Європейській конференції голів парламентів. 9-11 листопада 2010 року в Україні з офіційним візитом перебував Президент Палати представників (Парламенту) Республіки Кіпр. 

14-16 грудня 2011 року відбувся офіційний візит до Кіпру Голови Верховної Ради України, був підписаний Меморандум про взаєморозуміння та співробітництво між парламентами обох країн.

Починаючи з Революції Гідності (лютий 2014 р.) відбулися такі двосторонні контакти:

  • 7 червня 2014 року – участь Міністра закордонних справ РК Й.Касулідіса в церемонії інаугурації новообраного Президента України П.Порошенка;
  • 12 лютого 2015 року - зустріч Президента України П.Порошенка з Президентом Кіпру Н.Анастасіадісом в ході засідання Ради ЄС (м.Брюссель);
  • 11-12 грудня 2015 року – офіційний візит Президента РК Н.Анастасіадіса в Україну, зустрічі з Президентом України П.Порошенком, Прем’єр-міністром України А.Яценюком та Головою Верховної Ради України В.Гройсманом;
  • 29 березня 2017 року - робоча зустріч Президента України П.Порошенка з Президентом РК Н.Анастасіадісом в рамках роботи чергового засідання керівництва ЄНП на Мальті;
  • 19 травня 2017 року – робоча зустріч Міністра закордонних справ України П.Клімкіна з Президентом РК Н.Анастасіадісом в ході його участі в роботі Міністерського засідання Комітету міністрів РЄ в м.Нікосія;
  • 28 вересня 2020 року – телефонна розмова міністра закордонних справ України Д.Кулеби з міністром закордонних справ РК Н.Хрістодулідісом;
  • 01 листопада 2021 року - відбулася коротка зустріч Президента України В.Зеленського та Президента РК Н.Анастасіадіса на полях Конференції ООН з питань зміни клімату COP26 у Глазго (31.10-01.11.2021 р., м.Глазго, Велика Британія).
  • 11 листопада 2020 року – телефонна розмова заступника міністра закордонних справ України В.Боднара з Постійним секретарем МЗС РК К.Корнеліу.
  • 25 листопада 2020 року – відбувся (у форматі онлайн) другий раунд політичних консультацій між МЗС України та МЗС Республіки Кіпр під співголовуванням заступника міністра закордонних справ України В.Боднара та Постійного секретаря МЗС РК К.Корнеліу
  • 23 червня 2021 року – у Києві відбувся третій раунд політичних консультацій між МЗС України та МЗС Республіки Кіпр під співголовуванням заступника міністра закордонних справ України В.Боднара та Постійного секретаря МЗС РК К.Корнеліу.
  • 23 червня 2022 року - відбулася телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом РК Н.Анастасіадісом (за ініціативою української сторони та у контексті ухвалення рішення Радою ЄС щодо надання Україні статусу кандидата на членство, 23-24.06.2022 р.).
  • 19 вересня 2022 року - на полях ГА ООН (м.Нью-Йорк), відбулася зустріч міністра закордонних справ України Д.Кулеби та міністра закордонних справ РК Й.Касулідіса.
  • 12 січня 2023 року – відбулася телефонна розмова Президента України Володимира Зеленського з Президентом РК Н.Анастасіадісом (за ініціативи української сторони). Обговорені питання щодо оборонної підтримки, посилення санкцій ЄС проти рф тощо.
  • 13 лютого 2023 року – відбулася телефонна розмова Президента України Володимира Зеленського та новообраного Президента Республіки Кіпр Нікоса Хрістодулідіса.
  • 23 березня 2023 року - відбулася телефонна розмова (за ініціативи кіпрської сторони) новообраного міністра закордонних справ РК Константіноса Комбоса з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою.
  • 13 травня 2023 року - відбулася протокольна зустріч міністрів закордонних справ України Д.Кулеби та Республіки Кіпр К.Комбоса на полях заходів неформальної зустрічі міністрів закордонних справ ЄС (Гімніх) та Індо-тихоокеанського міністерського форуму, що відбулася у м.Стокгольм (Швеція).
  • 16 травня 2023 року – відбулася зустріч Голови Комітету ВР України з питань інтеграції України до ЄС І.Климпуш-Цинцадзе та Голови Комітету у закордонних справах Палати Представників (Парламенту) Республіки Кіпр пана Харріса Георгіадіса на полях засідання Конференції комітетів з європейських справ національних парламентів держав-членів ЄС (COSAC), яке проходило у період з 14 по 16 травня 2023 року у м.Стокгольм (Швеція).
  • 23 серпня 2023 р. – участь Президента Республіки Кіпр Нікоса Хрістодулідіса у 3-му саміті Міжнародної кримської платформи в режимі онлайн.
  • 02 жовтня 2023 р. – робочий візит Міністра закордонних справ РК К.Комбоса в Україну (м.Київ) для участі у виїзному засіданні Ради ЄС у закордонних справах.
  • 24 жовтня 2023 р. –  зустріч Голови ВР України Р.Стефанчука та Президентки Палати Представників (Парламенту) РК А.Дімітріу у рамках роботи другого Саміту Кримської платформи (парламентський вимір).
  • 16 серпня 2024 р. – окрема зустріч Президента України В.Зеленського з Президентом РК Н.Христодулідісом на полях установчого Саміту глобального миру у Швейцарії.

    22-23 липня 2024 р. – робочий візит до РК Державного секретаря МЗС України О.Банькова.

  • 11 вересня 2024 р. – участь в режимі онлайн Політичного Директора МЗС РК С.Шамбос у 4-му саміті Міжнародної Кримської платформи.



Україна у Миротворчій Місії ООН на Кіпрі

Керівництво Місії: Спеціальний представник Генерального секретаря ООН та Голова Місії – Колін Стюарт (Colin Stewart), Канада;

Командувач сил Місії – генерал-майор Інгрід Гжерде (Ingrid Gjerde), Норвегія.

На сьогодні, (станом на червень 2023 р.) у складі штабу Сил ООН з підтримання миру на Кіпрі не проходить службу жоден військовослужбовець національного персоналу чи поліцейські Національної поліції України (згідно з Указом Президента України від квітня 2022 року).


Поточний стан двосторонніх відносин: 

Відносинам між Україною та Республікою Кіпр притаманні високий рівень взаєморозуміння та взаємодії, підтримки, динамічний розвиток співпраці в політичній, торговельно-економічній, військово-політичній, гуманітарній й інших сферах.

Республіка Кіпр підтримує територіальну цілісність, суверенітет та незалежність України, а також приєднується до загальної позиції ЄС щодо необхідності мирного врегулювання ситуації у контексті військової агресії РФ проти України.

Двосторонній діалог між керівництвом України та Кіпру здійснюється в рамках міжнародних заходів та у двосторонньому форматі.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux