• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Коментар Міністерства закордонних справ України щодо проведення перших процедурних слухань Арбітражним трибуналом, утвореним згідно з Додатком VII до Конвенції ООН з морського права
Опубліковано 22 листопада 2019 року о 09:36

Коментар Міністерства закордонних справ України щодо проведення перших процедурних слухань Арбітражним трибуналом, утвореним згідно з Додатком VII до Конвенції ООН з морського права, у справі щодо імунітету трьох українських військових кораблів та 24 членів їхніх екіпажів.
21 листопада 2019 року в Палаці Правосуддя (м.Гаага, Королівство Нідерланди) відбулись процедурні слухання Арбітражного трибуналу, утвореного згідно з Додатком VII до Конвенції ООН з морського права, у справі щодо імунітету трьох українських військових кораблів та 24 членів їхніх екіпажів.
Арбітражний трибунал у складі Дональда Макрея (Канада) – Президент, Гудмундура Ейрікссона (Ісландія). Рюдигера Вольфрума (Німеччина), Крістофера Грінвуда (Британія), Володимира Голіцина (Росія) почав заслуховувати позиції сторін щодо процесуальних аспектів подальшого розгляду справи. Слухання є конфіденційними.
Арбітражний трибунал найближчим часом оприлюднить свій перший процедурний Наказ.
Основні елементи вступної промови Агентки України, Заступниці Міністра закордонних справ з питань європейської інтеграції Олени Зеркаль:
- Ця справа важлива, але нескладна. Вона стосується незаконного захоплення та затримання Російською Федерацією трьох українських військових кораблів «Бердянськ» та «Нікополь», українського військово-морського корабля «Яни Капу» та двадцяти чотирьох членів їхніх екіпажів.
- 25 листопада 2018 року російська берегова охорона захопила військово-морські судна України, поки вони знаходились у Чорному морі, мирно прямуючи до українського порту Одеси.
- У результаті захоплення та затримання Росія порушила основний принцип, закріплений в Конвенції та звичаєвому міжнародному праві, відповідно до якого військові кораблі та інші військово-морські судна користуються абсолютним імунітетом. Такі дії були засуджені всім світом, у т.ч. Генеральною Асамблеєю ООН, Європейським парламентом, Парламентською Асамблеєю Ради Європи та різними державами.
- Після кількох місяців безрезультатних спільних зусиль з метою змусити Росію звільнити судна та членів їхніх екіпажів, 1 квітня 2019 року Україна розпочала арбітражне провадження відповідно до Конвенції ООН з морського права.
- 25 травня 2019 року Міжнародний трибунал з морського права наказав Росії «негайно звільнити українські військово-морські судна» та «негайно звільнити 24 затриманих українських членів екіпажів цих суден».
- Росія не виконала наказ Трибуналу. Натомість Росія тримала членів екіпажів суден ще чотири місяці, перш ніж остаточно звільнити їх у вересні. Навіть сьогодні Росія не виконала наказу ITLOS, оскільки вона поставила умови звільнення членів екіпажів суден. Аналогічно, хоча три дні тому - майже рік, до дня, коли 25 листопада 2018 року було захоплено військово-морські судна України - Росія звільнила «Бердянськ», «Нікополь» та «Яни Капу», вона досі не виконала Наказ. Це пов’язано з тим, що перш ніж звільнити судна, в порушення Наказу ITLOS, Росія вилучила з суден зброю, комунікаційне обладнання, документи тощо. Все це залишається в Росії.
- Крім того, сьогодні Росія продовжує порушувати UNCLOS. Росія продовжує заперечувати імунітет членів екіпажів наших суден і продовжує їх кримінальне переслідування за ті дії, які вони здійснювали під час перебування на борту українських військово-морських суден. І вона продовжує відмовлятись від повернення в Україну комунікаційної техніки, яка потребує захисту, та інших матеріалів, вилучених із суден. Для того, щоб покласти край цьому триваючому порушенню UNCLOS, Україна має право на остаточне, обов'язкове рішення про те, що Росія порушила статті 32, 58, 95 та 96 Конвенції.»

Довідково:
1 квітня 2019 року Україна повідомила Росію, що вона розпочинає обов'язковий арбітраж відповідно до UNCLOS.
16 квітня 2019 року Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права («ITLOS») щодо застосування тимчасових заходів проти Російської Федерації з метою негайного звільнення трьох українських військово-морських суден та двадцяти чотирьох членів їхніх екіпажів, незаконно захоплених  та утримуваних Російською Федерацією в Чорному морі 25 листопада 2018 року.
Справа стосується порушення абсолютного імунітету військових кораблів та членів їх екіпажів, передбаченого UNCLOS, який означає, що іноземні держави не можуть їх арештовувати, затримувати та переслідувати. Захоплення Росією українських суден в Чорному морі, затримання та кримінальне переслідування наших моряків грубо порушує UNCLOS.
10 травня 2019 року Міжнародним Трибуналом з морського права проведено усні слухання щодо застосування запитуваних Україною тимчасових заходів.
25 травня 2019 року Міжнародний трибунал з морського права видав наказ, згідно з яким Російська Федерація має негайно звільнити українські кораблі «Бердянськ», «Нікополь» і «Яни Капу», повернути їх під контроль України, а також негайно звільнити затриманих українських моряків і дозволити їм повернутися в Україну.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux