Стаття опублікована грецькою мовою
Єдина Православна церква в Україні -
важливий крок до єдності в країні
В Україні існує високий рівень довіри населення до церкви, яка, в умовах російської агресії проти України, стала потужним інститутом, що об'єднує віруючих громадян. Християнська громада в Україні завжди відігравала важливу роль у вирішенні найбільш складних проблем в країні.
Майже відразу ж після здобуття незалежності в 1991 році в Україні були створені три православні церкви: Українська Православна Церква Київського патріархату, Українська православна церква Московського патріархату і Українська Автокефальна Православна Церква. Але в останні роки, починаючи від Революції гідності і російської війни на Сході України, було засвідчено, що в українському суспільстві є запит єдності Православ'я.
У цьому зв’язку в Україні почала реалізовуватись ідея створення єдиної Православної Церкви і Президент України Петро Порошенко, який особисто підтримує цю ініціативу, направив запит до православного Вселенського Патріарха Варфоломія I. 9 квітня 2018 року Президент Порошенко відвідав Стамбул і отримав від Вселенського Патріарха позитивну оцінку прагнень України щодо автокефалії православної церкви.
Український парламент, в свою чергу, 19 квітня підтримав рішення щодо прохання про створення автокефальної Православної Церкви в Україні.
Переговори про автокефалію Української Православної Церкви тривають ще з 1992 року. Для отримання Томосу про автокефалію Православної Церкви необхідна підтримка всіх автокефальних православних церков, в тому числі Кіпрської Православної Церкви. Проте, існують очевидні і серйозні зусилля Російської Православної Церкви, з метою запобігти єдності православних в Україні. Мабуть через те, що вони розуміють, що існування сильної автокефальної Православної Церкви в Україні стане міцною основою для єдності і розвитку Української Держави.
Крім цього, створення єдиної церкви в Україні є відновленням історичної справедливості, оскільки християнство спочатку принесла до Києва з Константинополя княгиня Ольга. Пізніше з Києва воно поширилося на більш широку територію, де древні князі Києва заснували Москву.
Цього року, 28 липня, Україна відзначає важливий ювілей, 1030 років Хрещення Київської Русі – України князем Володимиром Великим в 988 році. Київський Митрополія була заснована в 991 році від Константинопольського Патріархату і залишався під юрисдикцією Патріарха Константинополя до кінця XVI століття.
Історія Української Православної Церкви була настільки важкою і складною, якою було й історія незалежності Української Держави.
Московський патріархат, який сьогодні бореться проти надання Томосу про автокефалію Української Православної Церкви, у 1448 році, порушуючи церковні канони в односторонньому порядку відділився від Митрополії Києва і протягом 141 року не визнавався Константинопольським Патріархатом.
Між 1685-1686 роками, під тиском світської влади, користуючись історичними та політичними обставинами того часу, і, вочевидь незаконно Московський Патріархат анексував Українську Церкву. На даний час Московський патріархат стверджує, що надання статусу автокефалії Українській Церкві вимагає його згоди, бо в країні є «Українська православна церква» під духовною юрисдикцією Московського Патріархату.
Незважаючи на це, на сьогоднішній день, Україна, як ніколи, близька до створення своєї власної автокефальної помісної церкви. Україна за підтримки міжнародного співтовариства вступила на шлях стабільного державного будівництва, який базується на європейських цінностях, а питання про створення автокефальної Церкви набуло нового історичного сенсу і особливого значення.
Створення єдиної Православної Церкви в Україні та проголошення статусу автокефальної Церкви України буде великим кроком на шляху до єдності українського народу в контексті протистояння збройній агресії і військовим діям Росії проти України, під час яких за останні 4 роки загинуло понад 10 тисяч українців.
Цей довгоочікуваний крок буде не лише торжеством Православ'я, але й відновленням давньої історичної справедливості, оскільки «з Константинополя на нашу землю пролилось благословенне світло християнської віри».
Посол України на Кіпрі
Борис Гуменюк