• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Стаття Посольства "Чорнобильська катастрофа – трагічний урок для всього людства"
Опубліковано 26 квітня 2016 року о 11:05

 

Чорнобильська катастрофа – трагічний урок для всього людства.

30-та річниця аварії на Чорнобильській АЕС

Масштаб Чорнобильської катастрофи, найтяжчої за всю історію людства техногенної катастрофи, добре відомий як вченим, так і політикам всього світу. Внаслідок вибуху на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року довкілля було викинуто близько від 3% до 7% радіонуклідів, які на момент катастрофи накопичилися в четвертому енергоблоці ЧАЕС. Серед усіх трагедій, які спіткали людство за усю історію Чорнобильська катастрофа не має аналогій. Вона залишила руйнівні сліди в екології, ризики для здоров'я людей, спричинила погіршення соціальних, економічних та життєвих умов.

Роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС проводились під керівництвом Урядової комісії, яка почала працювати в Чорнобилі вже з другої половини дня 26 квітня і продовжувала свою діяльність до 1991 року. Комісія прийняла рішення про створення 30-км зони відчуження навколо Чорнобильської АЕС. 27 квітня 1986 року Уряд України провів евакуацію мешканців міст Прип'ять та Чорнобиль, районних центрів та сіл 30-км зони (близько 100 тис. людей).

Керівництво колишнього СРСР відмовилось від міжнародного співробітництва при проведенні робіт із ліквідації наслідків ядерної катастрофи. Приховування первинної інформації про Чорнобильську катастрофу призвело до виникнення і розповсюдження найнеймовірніших чуток щодо можливих наслідків катастрофи. Це, в свою чергу, обумовило виникнення дуже великого соціально-психологічного напруження серед населення і недовіри до офіційної інформації. Тільки в 1989 році Уряд СРСР звернувся до МАГАТЕ з проханням дати експертну оцінку діям щодо ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Проголошення України як незалежної держави призвело до позитивних змін у схемі міжнародного співробітництва у справі пом'якшення наслідків Чорнобильської катастрофи. Ресурси, необхідні для подолання наслідків техногенних катастроф такого масштабу, виходять далеко за межі економічних і технологічних можливостей окремої країни та потребують об'єднаних зусиль світової спільноти.

Аварія призвела до забруднення більш ніж 145 тис. квадратних кілометрів території України, Білорусі та Росії. Внаслідок Чорнобильської катастрофи постраждало понад 8,5 млн. людей, радіоактивними нуклідами були заражені близько 5000 поселень в Україні, Білорусі та Росії. Крім України, Республіки Білорусь та Російської Федерації вплив Чорнобильської катастрофи відчули на собі Швеція, Норвегія, Польща, Великобританія та інші країни.

Основний тягар Чорнобильської катастрофи несе Український народ. Наслідки тієї біди нині відчувають на собі мільйони співгромадян, які постраждали через вплив радіоактивного забруднення. На 15% збільшились випадки ракових захворювань та смертність від раку і лейкемії осіб, пов'язаних з аварією.

За розрахунками українських спеціалістів, сумарні економічні збитки для України до 2015 року становлять близько 179 млрд. дол. США. Тягар наслідків Чорнобильської катастрофи послужив серйозним гальмуючим фактором економічного становлення нашої молодої незалежної держави. Розміри соціально-економічних збитків, які зазнала Україна, несумірні з реальними економічними можливостями країни для їх усунення у найближчі десятки років, у зв'язку з чим необхідна подальша допомога фахівців, науковців та міжнародного співтовариства. Причому тягар витрат, пов'язаний з ліквідацією Чорнобильської катастрофи, ще впродовж багатьох років буде мати відчутний негативний вплив на економіку країни.

У вересні 2007 року Україна схвалила будівництво сталевого корпусу - захисного саркофагу, над реактором на місці існуючого саркофага, який знаходиться на межі розвалу. Проект передбачає будівництво міцної сталевої  конструкції  у вигляді арки заввишки 108 метрів і завдовжки в 150. На реалізацію цього проекту 28 країн-донорів зібрали понад 1,5 млрд. євро, за що ми їм дуже вдячні. Тендер на будівництво укриття виграла французька компанія "Новарка". Роботи зі спорудження над зруйнованим 4-м енергоблоком Чорнобильської атомної електростанції нового укриття і сухого сховища відпрацьованого ядерного палива планується завершити до кінця 2016 року.

Перетворення Чорнобильської зони на екологічно безпечну систему є одним з найбільших проектів, що реалізуються в Україні. Сьогодні, 30 років після того, як в світі сталася найбільша ядерна аварія, Чорнобильська зона - закрита 30-ти кілометрова зона, з якої 1986 році були евакуйовані люди, перетворилася на своєрідний біосферний заповідник, тепер виглядає менше як зону лиха і більше, як природний заповідник, де зростає популяція диких тварин. Сподіваємось, що після завершення будівництва проекту Укриття та повної консервації ЧАЕС, негативний вплив радіоактивних викидів в атмосферу зовсім перестане завдавати шкоди здоров’ю людей та тварин.

Урок Чорнобиля – це жахливий досвід. У той же час це попередження не тільки для України, - повідомлення стосується всіх країн про необхідність розумного використання так званого "мирного атома".

Україна дотримується принципів ядерного роззброєння і політики нерозповсюдження, що свідчить про розуміння в нашій країні необхідності подальшого розвитку ядерної енергії лише в мирних цілях і відповідно до критеріїв суворої безпеки. Усі 25 років незалежності Україна була твердим прихильником глобального ядерного роззброєння та нерозповсюдження. Яскравим прикладом прояву цієї позиції є історичне рішення України повністю позбутися ядерної зброї. Крім того, Україна виконала зобов'язання, взяті на саміті у Вашингтоні з ядерної безпеки, щодо усунення високозбагаченого урану зі своєї території.

Результати об’єднаних зусиль країн показали спроможність спільними силами  боротися з викликами та вирішувати спільні проблеми. Так як колись світ об’єднався, щоб подолати спільну загрозу - наслідки трагедії в Чорнобилі, так і сьогодні весь світ підтримує Україну у її боротьбі проти агресора. Однак, на відміну від невидимої загрози Чорнобильської радіації російська агресія проти нашої держави є очевидною та міжнародно визнаною.

Посольство України в Республіці Кіпр

Газета "24 години" від 23-24.04.2016,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux