Серед усіх трагедій, які спіткали людство за усю історію Чорнобильська катастрофа не має аналогій. Вона залишила руйнівні сліди в екології, ризики для здоров'я людей, спричинила погіршення соціальних, економічних та життєвих умов.
Скорбна 29-а річниця аварії на Чорнобильській АЕС
Серед усіх трагедій, які спіткали людство за усю історію Чорнобильська катастрофа не має аналогій. Вона залишила руйнівні сліди в екології, ризики для здоров'я людей, спричинила погіршення соціальних, економічних та життєвих умов.
Це була 1:24 ранку 26 квітня 1986 року, коли низка обставин викликала вибух на Чорнобильській АЕС, що призвело до руйнування четвертого реактора і вивільнення величезної кількості радіоактивних речовин в атмосферу.
Аварія призвела до забруднення більш ніж 145 тис. квадратних кілометрів території України, Білорусі та Росії. Внаслідок Чорнобильської катастрофи постраждало понад 8,5 млн. людей, радіоактивними нуклідами були заражені близько 5000 поселень в Україні, Білорусі та Росії.
Основний тягар Чорнобильської катастрофи несе Український народ. Наслідки тієї біди нині відчувають на собі мільйони співгромадян, які постраждали через вплив радіоактивного забруднення. На 15% збільшились випадки ракових захворювань та смертність від раку і лейкемії осіб, пов'язаних з аварією.
Вирішення проблем, пов'язаних з наслідками цієї найстрашнішої техногенної аварії в історії, потребує постійних зусиль держави, фахівців та науковців, а також міжнародного співтовариства.
Боротьба з наслідками катастрофи, виведення з експлуатації ЧАЕС і перетворення Чорнобиля на екологічно безпечну зону вимагає великих витрат. Для цих цілей, виділяються десятки мільйонів доларів щорічно з державного бюджету України. У вересні 2007 року Україна схвалила будівництво сталевого корпусу над реактором на місці існуючого саркофага, який знаходиться на межі розвалу. Зрозуміло, що одна держава не в змозі покрити всі витрати. У цьому зв’язку, відразу ж після підписання в 1995 році Меморандуму про закриття ЧАЕС між Україною та G-7 і Європейським Союзом, засновано Чорнобильський фонд "Укриття" для збору внесків країн-донорів, який управляється Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).
Перетворення Чорнобильської зони на екологічно безпечну систему є одним з найбільших проектів, що реалізуються в Україні. Для завершення захисного саркофагу над четвертим реактором 28 країн-донорів вже внесли свій внесок у Фонд "Укриття" у розмірі понад 1,5 млрд. євро.
Україна дотримується принципів ядерного роззброєння і політики нерозповсюдження, що свідчить про розуміння в нашій країні необхідності подальшого розвитку ядерної енергії лише в мирних цілях і відповідно до критеріїв суворої безпеки. За 24 років незалежності Україна була твердим прихильником глобального ядерного роззброєння та нерозповсюдження. Яскравим прикладом прояву цієї позиції є історичне рішення України повністю позбутися ядерної зброї. Крім того, Україна виконала зобов'язання, взяті на саміті у Вашингтоні з ядерної безпеки, щодо усунення високозбагаченого урану зі своєї території.
Урок Чорнобиля – це жахливий досвід. У той же час це попередження не тільки для України, - повідомлення стосується всіх країн про необхідність розумного використання так званого "мирного атома".
Враховуючи 29 років активної боротьби з наслідками катастрофи на Чорнобильській АЕС і маючи всю картину трагічних ситуацій, які можуть статися внаслідок використання атомної енергії, основний сигнал на даний час це необхідність реалізувати усі відповідні заходи ядерної безпеки у світі.
У нинішній непростий для нашої країни час Уряд України не ігнорує вирішення проблеми і докладає всіх зусиль для пом'якшення та мінімізації довготермінових наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС та повернення постраждалих районів до нормального життя. Перш за все, ми повинні забезпечити підтримку постраждалих від катастрофи, а також гарантувати повне завершення нового надійного укриття над зруйнованим реактором. Це наш обов'язок перед героями-чорнобильцями, пам'яттю жертв катастрофи, усіма прийдешніми поколіннями.
Результати об’єднаних зусиль країн показали спроможність спільними силами боротися з викликами та вирішувати спільні проблеми. Так як колись світ об’єднався, щоб подолати спільну загрозу - наслідки трагедії в Чорнобилі, так і сьогодні весь світ підтримує Україну у її боротьбі проти агресора. Однак, на відміну від невидимої загрози Чорнобильської радіації російська агресія проти нашої держави є очевидною та міжнародно визнаною.