• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Виступ Посла України Бориса Гуменюка з нагоди встановлення на стінах Собору Святої Напи в м. Лімассол меморіальної дошки на честь київського монаха Василя Григоровича-Барського
Опубліковано 23 вересня 2013 року о 11:53

Ваші Високоповажності!

Пані та панове!

Шановні друзі!

Майже 300 років тому нога видатного православного паломника Василя Барського, який називав себе «московит, громадянин Києва", в перший раз ступила на Кіпр, який часто називають островом святих. З приходом християнства свята кіпрська земля приваблювала багатьох місцевих та іноземних паломників у пошуках Божої благодаті. Серед них був і Василь Барський, який посів особливе місце в історії Кіпру, а також у розвитку духовних зв'язків між такими дружніми країнами, як Кіпр, Україна і Росія. Василь Барський є символом духовних зв'язків між нашими країнами. Він був монахом-ученим і поліглотом, який любив Кіпр, залишив нащадкам безцінну спадщину, зокрема, свій унікальний манускрипт з історії Кіпру 18-го століття та креслення святих монастирів Кіпру.

Я хотів би наголосити на тому, що сьогодні ми відкриваємо меморіальну дошку в символічний день - 19 вересня, що є датою першого візиту Василя Барського на Кіпр і в Лімассол у 1726 році. Здійснивши 4 подорожі на Кіпр, він відвідав більш ніж 50 з 60 монастирів, які існували на Кіпрі в ті часи. Завдяки кресленням Василя Барського багато із згаданих монастирів, які були зруйновані в період Оттоманського правління, були відновлені. Загалом, у 18-му столітті Василь Барський з Києва провів двадцять чотири роки в подорожах. Це цілком може бути світовим рекордом щодо часу, який було проведено в безперервних подорожах.

З тих часів історична, духовна та культурна близькість наших народів забезпечила міцну основу для розвитку успішних і дружніх відносин між Україною та Кіпром на сучасному етапі. Я радий відзначити, що двостороння співпраця між двома країнами розвивається на основі принципів взаєморозуміння і довіри. У політичній сфері це відображено в обміні двосторонніми візитами, а також взаємній підтримці в рамках міжнародних організацій. Зокрема, ми задоволені рівнем нашої співпраці у світлі головування України в ОБСЄ в 2013 році. У сфері української зовнішньої торгівлі та інвестицій Кіпр займає дуже важливу роль, незважаючи на відому банківську кризу на острові та світову економічну кризу. Обидві країни мають величезний потенціал для просування і подальшого розвитку взаємовигідних комерційних відносин. Кіпр, як і раніше, є і залишатиметься в майбутньому в якості привабливого туристичного центру для десятків тисяч туристів з України. Ми також є свідками нової динаміки для релігійного туризму.

Минулорічний візит Президента України Віктора Януковича на Кіпр відкрив нову фазу наших двосторонніх відносин. Зараз ми з нетерпінням чекаємо офіційного візиту Президента Республіки Кіпр Нікоса Анастасіадіса в Україну в найближчому майбутньому. Таким чином, у нас є міцний фундамент, у нас є хороше майбутнє.

На даному етапі Україні вдалося досягти значних результатів на шляху незалежного розвитку. У нашій державі проходять процеси системної трансформації як у внутрішньому житті, так і у відносинах з нашими закордонними партнерами. Соціально-економічні реформи реалізуються за 21 пріоритетним напрямом. Вони включають такі сфери, як адміністративна, територіально-адміністративна, судова, військова, пенсійна, освітня, фінансова, реформа системи охорони здоров’я, правоохоронних органів. Це найбільш масштабна програма реформ за всі роки незалежності України з 1991 року. Ми пишаємося тим, що Україна стала частиною міжнародного співтовариства, як соціальна, демократична і шанована країна з послідовною, зрозумілою, стратегічно визначеною зовнішньою політикою. Тому дуже важливо на цьому шляху мати справжніх і надійних друзів. І я радий сказати, що Республіка Кіпр є таким надійним другом для України. Ми вдячні народу, Уряду Кіпру за підтримку наших європейських прагнень, зокрема, з питання підписання між Україною та ЄС Угоди про асоціацію на Третьому саміті Східного партнерства у Вільнюсі в листопаді 2013 року.

Зі свого боку, я хотів би підкреслити, що Україна поважає суверенітет і територіальну цілісність Кіпру та сподівається на швидке і справедливе врегулювання кіпрського питання політичними засобами у відповідності з міжнародним правом, ключовими резолюціями Ради Безпеки ООН та принципами ЄС. Республіка Кіпр може розраховувати на підтримку України в цьому питанні.

Завершуючи виступ, я хотів би висловити щиру вдячність Його Високоповажності Афанасію, Митрополиту Лімассолу, за підтримку ініціативи Посольства України та Російського православного освітнього центру, а також благословення цього заходу та встановлення меморіальної дошки на честь Київського монаха Василя Барського. Мені дуже приємно висловити особливу вдячність пану Сергію Пугачову, Голові групи компаній «Трансбункер», який підтримав вищезазначену ініціативу і, як генеральний спонсор, допоміг нам успішно реалізувати цей культурний проект. Маю також велике задоволення привітати нашого почесного гостя пані Анну Попову, яка представляє сьогодні нашого генерального спонсора. Я вдячний пану Андреасу Хрісту, меру м. Лімассол, за його підтримку та участь у цьому історичному заході для наших дружніх народів. Особлива подяка пані Наталії Зиковій, Директору Російського православного освітнього центру, яка ініціювала цей культурний проект, а також архітектору пану Андреасу Філокіпру, який зробив свій важливий внесок в плані логістичної підтримки цього проекту та заходу. 

На завершення я хотів би висловити впевненість, що відкриття меморіальної дошки в честь Василя Барського є дуже важливим заходом з огляду на традиційно дружні відносини між Кіпром, Україною та Росією, а також історичну та духовну близькість між нашими братніми народами.

19 вересня 2013 року

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux