• A-
    A+
  • English
  • Українською
Політичні відносини
23 August 2012 00:30

УКРАЇНСЬКО-КІПРСЬКІ ВІДНОСИНИ: 

 

Офіційна назва країни: Республіка Кіпр (гр. Κυπριακή Δημοκρατία)

Визнання України: 27 грудня 1991 року

Встановлення дипломатичних відносин: 19 лютого 1992 року

Національне свято: 1 жовтня – День Незалежності Республіки Кіпр.

Глава держави: Президент Республіки Нікос Анастасіадіс (27 вересня 1946 р.н.)

Глава Парламенту: Голова Палати Представників Республіки Адамос Адаму (30 жовтня 1950 р.н.). Однопалатний парламент, 56 депутатів.

Глава Уряду: обов’язки Глави Уряду виконує Президент Республіки (урядовий портал: https://www.pio.gov.cy/).

Глава МЗС: Міністр закордонних справ Республіки Кіпр Нікос Хрістодулідіс (6 грудня 1973 р.н.)

 

Дипломатичні місії / Глави Місій:

  • 23.03.1999 р. - призначення Маркова Дмитра Юхимовича першим Послом України в Республіці Кіпр (за сумісництвом);
  • 08.1999 р. – відкриття Генерального консульства України (м. Нікосія);
  • 09.2003 р. – започаткування діяльності Посольства України в Республіці Кіпр;
  • 2003-2007 рр. – каденція Гуменюка Бориса Івановича, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Кіпр;
  • 2007-2012 рр. – каденція Дем'янюка Олександра Павловича, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці;
  • 2012-2019 рр. – каденція Гуменюка Бориса Івановича, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Кіпр;
  • Серпень 2020 р. – призначення Німчинського Руслана Михайловича Надзвичайним і Повноважним Послом України в Республіці Кіпр.

 

Посольство Кіпру в Україні:

  • 1997 р. - Ю.Гетьманенка, Голову правління «Експобанк», призначено Почесним консулом Республіки Кіпр в Україні (м. Київ);
  • 2006-2008 рр. – каденція Леонідаса Маркідеса, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Кіпр в Україні (за сумісництвом) з резиденцією у м.Берлін;
  • 2008-2009 рр. – каденція Пантіаса Еліадеса, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Кіпр в Україні (за сумісництвом) з резиденцією у м.Берлін;
  • 2009-2013 рр. – каденція Евагораса Вріонідіса, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Кіпр в Україні з резиденцією у м.Київ;
  • 2013-2017 рр. – каденція Вассоса Чамберлена, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Кіпр в Україні;
  • 2017 – т.ч. – каденція Луїса Телемаху, в якості Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Кіпр в Україні.


Двосторонні зустрічі та візити:

У вересні 2009 р. на полях 64-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у м. Нью-Йорк відбулася перша зустріч Президентів двох держав.

3-5 липня 2011 року відбувся перший в історії українсько-кіпрських відносин офіційний візит Президента РК Д.Хрістофіаса в Україну (м.Київ, м.Маріуполь). Візит став знаковою подією, яка засвідчила перехід двосторонніх відносин на найвищий рівень політичного діалогу. Крім того візит сприяв не лише поглибленню політичного діалогу, але й активізації українсько-кіпрського співробітництва в усіх сферах взаємного інтересу. Підписано низку двосторонніх угод, зокрема: про співпрацю у сфері оборони; про економічне, наукове, технічне та промислове співробітництво; про міжнародні автомобільні перевезення; про взаємну охорону інформації з обмеженим доступом, а також офіційно відкрито Посольство Республіки Кіпр в Україні.

Відбулася офіційна церемонія відкриття Посольства Республіки Кіпр в Україні.

5 липня 2011 Президент РК Д.Хрістофіас здійснив поїздку до м.Маріуполь, де йому було присвоєно звання Почесного професора МДУ та вручена медаль за заслуги перед університетом. Цей візит сприяв зміцненню зв'язків і розширенню співпраці в освітній, науковій та культурній сферах.

8-9 листопада 2012 року відбувся перший в історії українсько-кіпрських відносин офіційний візит Президента України до Республіки Кіпр. Під час візиту підписано Угоду про повітряне сполучення та Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи.

Починаючи з Революції Гідності (лютий 2014 р.) відбулися такі двосторонні контакти:

  • 7 червня 2014 року – участь Міністра закордонних справ РК Й.Касулідіса в церемонії інаугурації новообраного Президента України П.Порошенка;
  • 12 лютого 2015 року - зустріч Президента України П.Порошенка з Президентом Кіпру Н.Анастасіадісом в ході засідання Ради ЄС (м.Брюссель);
  • 11-12 грудня 2015 року – офіційний візит Президента РК Н.Анастасіадіса в Україну під час якого підписано Протокол про внесення змін до Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, а також Міжурядову угоду про співпрацю в галузі вищої освіти. Відбулися зустрічі з Президентом України П.Порошенком, Прем’єр-міністром України А.Яценюком та Головою Верховної Ради України В.Гройсманом.
  • 29 березня 2017 року - робоча зустріч Президента України П.Порошенка з Президентом РК Н.Анастасіадісом у рамках участі у розширеному саміті Європейської Народної Партії на Мальті;
  • 19 травня 2017 року – робоча зустріч Міністра закордонних справ України П.Клімкіна з Президентом РК Н.Анастасіадісом в ході його участі в роботі Міністерського засідання Комітету міністрів РЄ в м.Нікосія;
  • 05 лютого 2018 року – телефонна розмова Президента України П.Порошенка з Президентом РК Н.Анастасіадісом:
  • 28 вересня 2020 року – телефонна розмова Міністра закордонних справ Д.І.Кулеби з Міністром закордонних справ РК Н.Хрістодулідісом.

 

Міжпарламентське співробітництво:

Співробітництво між законодавчими органами України та Республіки Кіпр регулюється положеннями міжнародного права, двосторонніми документами, зокрема, положеннями Меморандуму про взаєморозуміння та співробітництво між Верховною Радою України та Палатою представників РК (від 16.12.2011 р.).

Пріоритетами міжпарламентського співробітництва є забезпечення розвитку партнерських відносин між двома державами; активізація двостороннього співробітництва між Верховною Радою України та Палатою Представників Республіки Кіпр; співпраця в рамках діяльності міжнародних організацій, а також забезпечення сприяння з боку Республіки Кіпр євроінтеграційному поступу України. Активна співпраця в рамках міжпарламентських форумів, включаючи ПА ОБСЄ, ПАРЄ.


Візити Голів Парламентів:

  • 10-12 червня 2010 р. відбувся робочий візит Голови Верховної Ради України В.Литвина, в ході якого він взяв участь у Європейській конференції голів парламентів (м. Лімасол).
  • 9-11 листопада 2010 р. Президент Палати Представників (Парламенту) Республіки Кіпр М.Кароян відвідав Україну з офіційним візитом.
  • 14-16 грудня 2011 р. відбувся офіційний візит Голови Верховної Ради України В.М.Литвина до Республіки Кіпр. Це був перший офіційний візит Голови ВРУ до Республіки Кіпр. Відбулися зустрічі з Президентом РК Д.Хрістофіасом, Президентом Парламенту РК Я.Оміру, Міністром закордонних справ пані К.Ерато-Маркулліс. 
  • Підписано Меморандум про співробітництво між парламентами обох країн. Організована зустріч у формі робочого обіду з представниками Кіпрсько-української бізнес-асоціації та ТПП РК. 
  • 30 червня 2016 року внаслідок проведення чергових парламентських виборів на Кіпрі (22.05.2016 р.) сформовано оновлений склад депутатської Групи дружби з Україною Палати представників Республіки Кіпр, до складу якої увійшли 11 членів кіпрського парламенту на чолі з Головою – народним депутатом Й.Ліллікасом (фракція «Громадянський альянс»). Окрім нього, до складу групи також увійшли кіпрські депутати Н.Торнарітіс, Е.Ставру, М.Софоклеус (фракція «Демократичне зібрання»), Дж.Лукаїдіс, А.Адаму, А.Даміану (фракція «Прогресивна партія трудового народу Кіпру»), Х.Еротокріту, А.Вотсіс (фракція «Демократична партія»), К.Ефстасіу (фракція «Соціал-демократичний рух») та Х.Хрісту (фракція «Національний народний фронт»).
  • З огляду на проведення у липні 2019 року позачергових парламентських виборів в Україні, оновлено склад депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Республікою Кіпр.


Україна у Миротворчій Місії ООН на Кіпрі

Керівництво Місії: Спеціальний представник Генерального секретаря ООН та Голова Місії – Елізабет Спехар (Elizabeth Spehar), Канада;

Командувач сил Місії – генерал-майор Черіл Пірс (Cheryl Pearce), Австралія.

У жовтні 2009 р. Україна направила на Кіпр свій персонал для участі у Миротворчих Силах ООН з підтримання миру на Кіпрі (10 співробітників МВС України), що дозволило розширити міжнародну миротворчу діяльність України та посилило внесок України у колективні зусилля міжнародного співтовариства з підтримання миру в регіоні.

На сьогодні, (станом на жовтень 2020 р.) у складі штабу Сил ООН з підтримання миру на Кіпрі проходить службу 1 військовослужбовець національного персоналу – черговий оперативний офіцер та 6 поліцейських Національної поліції України (серед яких 2 жінки).


Поточний стан двосторонніх відносин: 

Відносинам між Україною та Республікою Кіпр притаманні високий рівень взаєморозуміння та взаємодії, підтримки, динамічний розвиток співпраці в політичній, торговельно-економічній, військово-політичній, гуманітарній й інших сферах.

Республіка Кіпр підтримує територіальну цілісність, суверенітет та незалежність України, а також приєднується до загальної позиції ЄС щодо необхідності мирного врегулювання ситуації у контексті військової агресії РФ проти України.

Двосторонній діалог між керівництвом України та Кіпру здійснюється в рамках міжнародних заходів та у двосторонньому форматі.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux